Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Biofach a Vivaness se po Covidu uskutečnil opět v tradičním termínu

V roce 2021 se veletrh z důvodu epidemie uskutečnil pouze v digitální podobě, loňský BIOFACH byl přesunut z epidemiologických důvodů z tradičního únorového termínu na červenec. Během čtyř dnů navštívilo veletrh více než 24 tisíc návštěvníků ze 137 zemí, své výrobky představilo 2 276 bioproducentů z 94 zemí. I přes nižší návštěvnost oproti minulým letům hodnotili firmy veletrh velmi pozitivně z hlediska rozvoje současných i nově navázaných obchodních kontaktů.

Největší evropský veletrh Biopotravin a přírodní kosmetiky se koná v Norimberku od roku 1999

BIOFACH a VIVANESS se letos vrátili do svého tradičního únorového termínu. Během čtyřdenní akce od 14. do 17. února 2023 přilákaly téměř 36 000 odborných návštěvníků ze 137 zemí.  Při tom 64 % návštěvníků bylo z EU, 16 % ze zbytku  Evropy, 9 % z Asie, 8 % z Ameriky a 3  %  z Afriky. Představilo se 2791 vystavovatelů, z toho 697 z Německa, následovala Itálie (390), Španělsko (191), France (137) a Nizozemsko (108). Poprvé na Biofachu vystavovala Ghana a Zimbabwe. Kongresu BIOFACH a VIVANESS se zúčastnilo na 120 samostatných zasedáních téměř 8 000 delegátů a účastníků diskuse. Jeho role nejdůležitější mezinárodní platformy pro sdílení znalostí a informací v tomto odvětví je nezastupitelná. Každým rokem je voleno stěžejní téma kongresu. Letošní téma bylo „Organic. Potravinová suverenita. Skutečné ceny“ Zasedání o situaci na mezinárodním trhu „Global Organic Market Overview“ v rámci fóra BIOFACH zaznamenalo v roce 2023 nejvyšší návštěvnost 242 účastníků.

nové produkty

Vítězové ocenění Best New Product Awards na BIOFACH a VIVANESS 2023 jsou inovativní společnosti uznávané mezinárodní komunitou biopotravin a přírodní a bio kosmetiky. V letošním roce mělo téměř 36 000 odborných návštěvníků hlasovalo pro  své favority mezi jednotlivými produkty a sériemi registrovanými na dvou stáncích novinek. Celkem bylo uděleno 14 cen v 7 kategoriích. Novinky odrážejí trendy letošního veletrhu, jako je „Vegan meets Tradition“ (BIOFACH) a „Self Empowerment“ (VIVANESS). V budoucnu by se měly tradiční pokrmy ve veganské úpravě stát běžnou součástí stravování. Rostlinné suroviny otevírají široké pole působnosti pro kuchaře. Průmyslově vyráběný bílý rafinovaný cukr je minulostí. Pokud chcete být trendy, slaďte březovým cukrem, červeným banánovým práškem, agávovým sirupem nebo datlemi. Tato nerafinovaná sladidla jsou bohatá na minerály, mají nižší glykemický index, a jsou tedy pro lidský organismus vhodnější než klasický cukr.

Sortimentu olivového oleje, vína a veganských produktů byly i v roce 2022 věnovány vyhrazené výstavní prostory, tzv. zážitkové světy Olivový olej, Víno a Vegan, kde nechyběly ochutnávky a speciální odborný program. V zážitkových světech Olivový olej a Víno se soutěží o ceny. Nejkvalitnější biovína jsou oceněny mezinárodní cenou Mundus Vini Biofach a olivové oleje cenou Olive Oil Award. Výherci Mundus Vini se vybírají ještě před zahájením veletrhu, zatímco o ceně za nejlepší olivový olej rozhodují přímo na veletrhu návštěvníci. Slepá degustace spojená s živým hlasováním byla jako vždy skvělým zážitkem, letošnímu ročníku znovu dominovali producenti ze Španělska, Řecka a Itálie, zejména z oblasti Sicílie.

Na již čtrnáctém ročníku soutěže Grand International Organic Wine Award hodnotila mezinárodní porota odborníků téměř 500 biovín z 11 zemí. Celkově téměř 30 expertů na biovína, kteří se zúčastnili degustace, potvrdilo zvyšující se kvalitu biovín přihlášených do soutěže. Jedna Grand Gold, 84 zlatých a 66 stříbrných medaili bylo uděleno nejlepším vínům. Jedenáct nejlepších vín ve své kategorii bylo navíc oceněno zvláštní cenou „Nejlepší biovíno“. Nejúspěšnějším původem pro biovína je letos opět Itálie, která žebříček vede s 31 zlatými a 15 stříbrnými medailemi. Na druhém místě je letos Španělsko s 1 velkou zlatou, 15 zlatými a 14 stříbrnými medailemi. Německá biovína zaujala také 16 zlatými a 12 stříbrnými medailemi. Úspěšný kvintet původů doplňuje Francie s 9 zlatými a 17 stříbrnými medailemi za přihlášená vína.

víno fattoria la vialla

Grand International Wine Award MUNDUS VINI poprvé ocenil  i nealkoholická vína. Zájem spotřebitelů o nealkoholická vína  se neustále zvyšuje. Vítězové „nealko“ MUNDUS VINI – bylo jich 29 zlatých a 54 stříbrných z přibližně 200 vzorků– převzali ceny osobně na ProWein v Düsseldorfu. Nejvíce medailí získali výrobci z Německa, dále Španělsko, Francie, Nový Zéland a Itálie.

Česká republika na Biofachu  První prezentace českých firem na Biofachu proběhla již v roce 1998. Národní expozice zastřešená Ministerstvem zemědělství, tak jak ji známe nyní, se datuje od roku 2009. Letos se na českém stánku prezentovalo 17 společností: Alika a.s., Amylon a.s., Biogas Bohemia spol. s r.o., Cereabar s.r.o., České ghíčko s.r.o., Extrudo Bečice, s.r.o., FRUJO, a.s., Hopi Popi, a.s., I love Hummus s.r.o., King Food Bohemia s.r.o., Kitl s.r.o., Kojibakers s.r.o., Nemléko s.r.o., Orzo Coffee s.r.o., POEX Velké Meziříčí, a.s., SOLEX AGRO, s.r.o. a Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.

Na stánku PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců představilo svoje výrobky v biokvalitě např. Víno Marcinčák, Víno Cibulka a Marmelády Šafránka. Dalších osm firem mělo pronajaté vlastní výstavní prostory: Lifefood Czech Republic s.r.o., ED&F Man Ingredients s.r.o., Grow The world CZ s.r.o., JK Machinery, s.r.o., NATU s.r.o., Plastia s.r.o., Rawvolution s.r.o. a Soyka s.r.o.

Na BIOFACHU došlo k novému vývoji. V červenci 2023 se Steffen Waris ujal role ředitele veletrhu Biofach a posílil tým vedený Danilou Brunner, výkonnou ředitelkou výstav. Brunner bude mít i nadále celkovou odpovědnost za kombinovaný veletrh BIOFACH a VIVANESS.

Příští Biofach/Vivaness 2024 se bude konat na norimberském výstavišti od 13. do 16. února 2024. Mezinárodním patronem veletrhu je IFOAM – Organics International, národní podpůrnou organizací je Německý svaz výrobců biopotravin (BÖLW). Setkají se zde regionální, národní a mezinárodní aktéři z celého hodnotového řetězce – lidé, kteří sdílejí stejné hodnoty a spojují své síly, aby vytvořili udržitelnější budoucnost. A tuto cestu můžete zažíti i vy: objevte rozmanitý program a širokou škálu nabídek, které vás zvou vidět, slyšet, cítit, ochutnat– prostor pro nápady, inspiraci a požitek.

Srbsko

Jaromír Hampl                           Foto: Nürnberg Messe

Podobné příspěvky

Německá vláda čelí ostré kritice, že dělá „poslíčka“ Rusku

Afri

Vliv silného dolaru může v Asii vyvolat finanční krizi

Afri

Tři podoby ruského finančního krvácení: v akciích, v ropě i v měně

Afri