Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Cena ropy dnes šplhá až nad 91,50 dolaru za barel

ropa-tezba

Tandem Saúdů a Rusů škrtí těžbu ropy tak vydatně, že hrozí její největší globální nedostatek minimálně od roku 2007. I čeští motoristé se budou skládat Cristianu Ronaldovi na gáži a Rusům na zbraně i od Kima

Světu hrozí největší nedostatek ropy minimálně od roku 2007, vyplývá z dat kartelu OPEC. Deficit může přesáhnout tři miliony barelů denně. Znamenal by, že by jednotlivé země musely v nebývalé míře čerpat ze svých ropných rezerv.

Stěžejním důvodem je nedávné koordinované rozhodnutí Rijádu a Moskvy protáhnout omezení těžby ropy minimálně do letošního prosince. Obě země, které představují klíčové světové ropné producenty a vývozce, se tak snaží vylepšit stav svých veřejných financí. Rusko potřebuje peníze na zbraně, včetně severokorejských, a válčení na Ukrajině, Saúdská Arábie zase na všechno možné, od megalomanského projektu výstavby pouštního futuristického města Neom po financování tučné gáže fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda.

To vše budou platit i čeští řidiči. Saúdské Arábii a Rusku zatím jejich sázka vychází. Cena ropy dnes šplhá až nad 91,50 dolaru za barel. Trhy tek reagují právě i na informaci o hrozícím největším nedostatku ropy za posledních minimálně šestnáct let, jenž hrozí už v letošním čtvrtém čtvrtletí. Je tudíž zřejmě jen otázkou, kdy se průměrná cena benzínu u českých čerpacích stanic vrátí nad 40 korun za litr. Včera ji od této hranice dělilo jen dvanáct haléřů. Benzín v ČR je tak nejdražší od loňského listopadu.

Na celém Západě mohou rostoucí ceny pohonných hmot narušit snahu o zkrocení inflace.

Co se nehodí Západu, to v tomto případě svědčí třeba právě zmíněným Rusům. Česko přitom v letošním roce dováží z Ruska největší množství ropy od roku 2010, za první pololetí se jednalo o 2,34 milionu tun.

Lukas Kovanda, ekonomLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Rostoucí výnosy vládních dluhopisů USA podkopávají akciovou rally

Aleš Fritscher

Němci se musí připravit na přídělové hospodaření

Aleš Fritscher

Rusko překonalo sankce a v rekordním množství zaplavuje světový trh pšenicí

Aleš Fritscher