Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Evropská unie zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Čeští zemědělci tak mohou zůstat znevýhodněni, jelikož i jejich výkupní ceny ukrajinské obilí snižuje – zůstali by však bez kompenzace

Výše dotace má podle informací rádia činit zhruba 30 euro za tunu přepraveného obilí.

Rusku se zatím daří paralyzovat ukrajinský zemědělský vývoz. Ten totiž v posledním měsíci, kdy už neplatí rusko-ukrajinská obilná dohoda, klesl o třetinu. Jde o úder ukrajinské ekonomice i světovému zásobování potravinami. Ochromený je jak vývoz černomořskou cestou, který obilná dohoda umožňovala, tak také vývoz alternativní dunajskou cestou, neboť i tu Rusko vojensky atakuje.

Právě proto stoupá význam další exportní cesty, té přes územní států východní části EU, s nimiž tedy Brusel nyní takový transport dojednává.

Čeští zemědělci zákaz dovozu ukrajinského obilí podporují. Česká vláda se ale k uvedené pětici zemí nepřipojila. Nyní tak čeští zemědělci mohou zůstat znevýhodněni, jelikož okolní země budou čerpat dotace za přepravu ukrajinského obilí, zatímco Česko ne. Nebudou tedy nijak kompenzováni za to, že ukrajinské obilí stlačuje výkupní cenu na domácímu trhu, zatímco zemědělci v okolních zemích takto kompenzováni budou.   

lukas kovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Rubl prudce oslabuje nad psychologickou hranici 100 za dolar

Aleš Fritscher

Německo se topí ve své nezvládnuté energetické přeměně

Aleš Fritscher

DIEN POMELO JE NOVOROČNÍ OVOCE LIDÍ NA SEVERU VIETNAMU

Aleš Fritscher