Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Extrémně násilný pokus migrantů dostat se z Maroka do španělské enklávy Melilla

vlajka

Marocké království  vždy prosazovalo humanistickou, komplexní, pragmatickou a odpovědnou migraci, díky čemuž se stalo hostitelskou zemí pro desítky tisíc subsaharských Afričanů. Pro Maroko je politika integrace migrantů strategickým směrem, obohacuje rozmanitost otevřené a pohostinné marocké společnosti již po tisíciletí.

Marocké úřady odsuzují extrémně násilný útok migrantů, ke kterému došlo v pátek 24.června 2022, který měl za následek smrt 23 a zranění 76 migrantů. Útočníci ozbrojení holemi, mačetami, kameny a noži zaútočili na bezpečnostní složky a zranili 140 strážců zákona, a to při pokusu dostat se z Maroka do španělské enklávy Melilla. Útok byl proveden zkušenými a vycvičenými vůdci, plánovaně a s velkým násilím. V místě útoku (Nador) se útočníci natlačili do úzkých prostor, kde došlo v velkému strkání, které mělo za následek ztráty na životech.

Maroko odsuzuje tuto lidskou tragédii a bude i nadále tvrdě a neúnavně zasahovat proti  zločineckým sítím převaděčů. Jen od roku 2016 bylo v oblasti Sebta a Melilla odraženo 145 útoků migrantů. Maroko bude pokračovat v posilování dynamiky inkluzivního a solidárního řízení migrace, a to v kontinuitě svého výsadně afrického poslání a základního paradigmatu ochrany migrantů a zranitelných obětí. Maroko nebude tolerovat, aby menšina migrantů narušovala uštechtilý rozměr migrace a posílí spolupráci se svými partnery v rámci sdílené bezpečnosti.

Země severní Afriky se musí zaměřit na vyvážený přístup, který by neměl být veden bezpečností ale spíše strukturálními řešeními pro udržitelný rozvoj zemí původu a podporou legální mobility mezi oběma břehy.

red.

Podobné příspěvky

ZIMA, MRÁZ A SNÍH V TROPICKÉM VIETNAMU

Afri

Pohled na představitele fronty Polisario v New Yorku: průměrná diplomatická postava, kterou Sahařané opovrhují

Afri

Pád Kábulu může oslabit euro

Afri