Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Hrozba bankrotu USA je odvrácena

vlajka usa

Republikánští vyjednávači se dnes nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost USA, která by v případě nedohody nastala letos v červnu. Tento bankrotový stav USA, i pokud by trval třeba jen několik dnů, ba dokonce hodin, by vyvolal vážné otřesy světových finančních trhů.

Hrozba bankrotu USA je odvrácena, zítra by se proto mělo dařit českým akciím i koruně

Dohoda je tak dobrou zprávou nejen pro americké akcie, ale také pro ty české a pro korunu. Tuzemské akcie a česká měna se v uplynulých dnech a týdnech ocitly pod výprodejním tlakem právě i kvůli nervozitě spjaté s možnou platební neschopností USA.

Jelikož její nebezpečí je nyní zažehnáno, lze zítra předpokládat citelný tlak na růst akcií na pražské burze i na zpevnění koruny. Ta by měla zpevňovat zejména vůči americkému dolaru, který se naopak ocitne pod tlakem k oslabení. Dolar totiž představuje takzvané bezpečné útočiště pro časy nejistoty.

Jestliže ovšem nyní nejistota opadá, mezinárodní investoři budou vykazovat tendenci se dolaru a dolarových aktiv typu dlouhodobých amerických vládních dluhopisů zbavovat a nakupovat naopak méně bezpečná aktiva, mezi něž patří třeba právě české koruna nebo české akcie. 

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Velikonoce napříč Afrikou

Aleš Fritscher

Bell dodal Vzdušným silám Guatemaly dva vrtulníky Subaru Bell 412 EPX

Aleš Fritscher

Symbolem oslav Nového lunárního roku (Tet) ve Vietnamu jsou krásné broskvové květy

Aleš Fritscher