Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině?

Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přináší. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?

Zatím 9,6 bilionu korun

Válečné ekonomické ztráty je třeba rozdělit do dvou základních kategorií.

První kategorii představuje poničená infrastruktura. Zničeno nebo srovnáno se zemí například bylo zhruba 7000 budov, jak v dnešním rozhovoru pro Financial Times vyčísluje ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Podle jeho slov dosavadní ztráty na poničené infrastruktuře odpovídají 270 miliardám dolarů, tedy zhruba 6,1 bilionu korun. To je skoro celý roční hrubý domácí produkt České republiky. Rusové tedy za měsíc a půl zničili na Ukrajině infrastrukturu v hodnotě takřka odpovídající hodnotě veškerého zboží a služeb, které se v Česku ročně vyprodukují.

Druhou kategorii představují ztráty na ekonomickém výkonu země. Kvůli válce toho totiž tamní obyvatelstvo méně vyrobí a vyprodukuje, méně nakoupí a spotřebuje, méně investuje, méně sklidí či zaseje, méně vyveze. Ochromený je kvůli válce například provoz v černomořských přístavech, a tedy ukrajinský vývoz zemědělských plodin. Tato ekonomická ztráta letos dosáhne 155 miliard dolarů, neboli 3,5 bilionu korun, jak plyne z výpočtu kvantitativního ekonoma Viktora Tsyrennikova, ředitele Promontory Financial Group (zde).

Dohromady tedy zatím Rusové Ukrajině způsobili škodu za zhruba 9,6 bilionu korun.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Metal Eco City v jihočínském Jieyangu – město pro malé a střední podniky

Afri

Turecko chce uznání NATO a rozumný obchod

Afri

Vietnamská firma THACO vyváží návěsy do USA

Afri