Otevírání se zúčastnil také kongresman Lloyd Doggett, velvyslanec Miloslav Stašek a ředitel zahraniční kanceláře Levan Bokeria. „Na tomto projektu jsme tvrdě pracovali posledních pár let a jsme velmi hrdí, že se nám podařilo kapacitně posílit naše působení na americkém trhu, který považujeme za velmi perspektivní pro české firmy, a otevřít zde druhou zahraniční kancelář v texaském Austinu,“ říká za CzechTrade Jan Kubata, ředitel Služeb pro exportéry.
Cílem je rozšířit služby agentury do oblasti s více než 30 miliony obyvatel
Cílem kanceláře je rozšířit služby CzechTrade do jižní části Spojených států s případným přesahem například do Mexika. „Chceme otevřít dveře do USA dalším českým exportérům a nabídnout jim služby a pomoc při rozvíjení jejich byznysu. Pomůžeme jim pochopit také zdejší specifika, například vyjednávání je zde oproti jiným státům jednodušší díky místní zdvořilosti a otevřenosti,“ popisuje Levan Bokeria, ředitel zahraniční kanceláře v Austinu.
Texas nabízí i další obchodní výhody, jako například neexistující povinnost v podobě daně z příjmu právnických nebo fyzických osob.
Austin se stává centrem nových technologií
Texaský trh nabízí exportní příležitosti zejména v technologických oborech. „Austin se stává centrem technologických firem, mnoho společností se sem stěhuje z Kalifornie. V oblasti aerokosmonautiky zde máme první zakázky pro české firmy a poskytneme jim služby, které podpoří jejich rozvoj i další působení v Texasu,“ doplňuje Levan Bokeria s tím, že dalšími silnými odvětvími v Texasu jsou IT či energetika.
„V Houstonu například sídlí velké těžařské firmy zaměřené na plyn a ropu. Velmi zajímavý potenciál tu má také vývoj vodíkových technologií, solární energie, jaderná energie a dalších odvětví.“
Do USA se vyvezlo zboží za více než 110 miliard korun
Celkový vývoz do USA loni meziročně vzrostl o 24,6 % a činil 116,1 miliard korun. Na celkovém českém vývozu se Spojené státy podílely 2,6 %. Čeští exportéři do USA vyvezli v loňském roce výrobky ze segmentu Stroje a zařízení v celkové částce 25,3 miliard korun. Druhé místo patřilo položce Počítače, elektronické a optické přístroje v částce 15,3 miliard, následují Pryžové a plastové výrobky za 10,8 miliard korun.
„V minulém roce Spojené státy pro české firmy zaujímaly 11. místo mezi vývozními zeměmi a 2. místo mimo Evropskou unii hned po Velké Británii. Otevřením nové kanceláře bychom rádi přiblížili atraktivitu USA i dalším českým firmám a zvýšili podíl na celkovém vývozu na úroveň tří procent,“ doplňuje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.
https://www.businessinfo.cz