Benzín i nafta v Česku v uplynulém týdnu zdražily v rozsahu kolem 20 haléřů na litr a v podobném rozsahu zdraží také v týdnu následujícím. S nastupující vrcholnou motoristickou sezónou se tradičně zvyšuje poptávka po palivech, takže čerpací stanice mohou s cenami nahoru snáze než v jiných obdobích roku, případně mohou výrazněji navyšovat své marže. Zároveň ovšem nelze očekávat jakkoli dramatický růst cen pohonných hmot. Zatím totiž selhává záměr Saúdské Arábie škrtnutím své těžby vyhnat výše jak cenu samotné ropy, tak produktů z ní, tedy i pohonných hmot prodávaných v Česku.
Saúdi potřebují peníze na své pouštní megaměsto, proto by cenu ropy rádi vyhnali o 20 dolarů za barel výše
Navíc nafta v Česku bude daňově zvýhodněna po celé prázdniny, protože vláda kvůli danostem legislativního procesu nestihne vrátit zdanění na úroveň platnou před loňským červnem dříve než letos v září. Od loňského června je spotřební daň z nafty snížena o 1,50 koruny na litr, což při započítání DPH vytváří prostor ke zlevnění nafty u čerpacích stanic o zhruba 1,80 koruny na litr.
Rijád tuto neděli jednostranně, bez účasti dalších členů kartelu OPEC, rozhodl od července snížit svoji denní produkci ropy na devět milionů barelů. Jenže termínové kontrakty na ropu od té doby na ceně přidaly jen zhruba jedno procento.
Mezinárodní měnový fond odhaduje, že Rijád k vyrovnání svého rozpočtu potřebuje letos cenu barelu ropy Brent alespoň zhruba 81 dolarů. Barel Brentu přitom nyní stojí jen necelých 77 dolarů. Saúdská Arábie přitom finance potřebuje nejen na běžný provoz státu, ale i na megalomanské projekty královské rodiny, v čele s projektem supermoderního pouštního města Neom. Jenže MMF projekty tohoto typu ze své uvedené kalkulace ve velkém vyčlenil, protože jsou zhusta financovány saúdským státním fondem, nikoli přímo ze státního rozpočtu země. Pokud by ovšem byly do kalkulace zahrnuty, Rijád potřebuje k ufinancování cenu Brentu kolem 95 dolarů za barel, jak vypočítává agentura Bloomberg.