Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Projev prezidenta Kassym-Jomart Tokayev k občanům Kazachstánu

prezident Tokajev

7. ledna 2022

Vážení spoluobčané!

Protiteroristická operace v naší zemi pokračuje. Policie, Národní garda a armáda provádějí rozsáhlou a dobře koordinovanou práci na zavedení pořádku v souladu s ústavou.  Zavedení výjimečného stavu přináší výsledky. V celé zemi se obnovuje ústavní zákonnost.

Teroristé však stále poškozují veřejný i soukromý majetek a používají zbraně proti občanům. Orgány činné v trestním řízení a armáda mají podle mého příkazu právo střílet bez varování.

Ze zahraničí zaznívají výzvy, aby obě strany jednaly o mírovém řešení. To je nesmysl! Jaké může být jednání se zločinci, zabijáky? Museli jsme se vypořádat s ozbrojenými a vycvičenými zloději, místními i zahraničními. Jsou to s bandité a teroristé. 

Právní a bezpečnostní složky jsou na tento úkol morálně i technicky připraveny.

Jak víte, Kazachstán na základě hlavních ustanovení dokumentů Charty OSKB požádal hlavy členských států o vyslání společného mírového kontingentu na pomoc při obnově ústavního pořádku. Tento kontingent přijel do naší země na krátkou dobu, aby zajišťoval krytí a podpůrné funkce.

Tragické události v naší zemi znovu upozornily na demokracii a lidská práva.

Demokracie není tolerance, a navíc ani podněcování k protiprávnímu jednání, a to ani v prostředí blogosféry. Ve svém projevu u příležitosti 30. výročí nezávislosti jsem řekl, že právo a pořádek jsou základní zárukou blahobytu naší země. A to nejen v Kazachstánu, ale ve všech civilizovaných zemích. To neznamená útok na občanské svobody a lidská práva. Naopak, jak ukázala tragédie Almaty a dalších měst v Kazachstánu, právě nedodržování zákonů, svévole a anarchie vedou k porušování lidských práv.

Někteří takzvaní “aktivisté za lidská práva” a “aktivisté” se však staví nad zákon a myslí si, že mají právo shromažďovat se, kde chtějí, a říkat, co chtějí. Kvůli nezodpovědnému jednání těchto dobročinných aktivistů jsou policisté odváděni od své základní policejní činnosti. Často jsou vystaveni násilí a zneužívání. 

Není pochyb o tom, že tuto temnou stránku naší historie překonáme dostatečně rychle. Hlavní je zajistit, aby se takové události v budoucnu neopakovaly. Vytvořil jsem zvláštní meziagenturní skupinu, která bude hledat a zatýkat bandity a teroristy.

Slibuji našim občanům, že všechny tyto osoby budou přísně trestně odpovědné.

Vzhledem k tomu, že se situace stabilizovala, rozhodl jsem se v některých oblastech země na určitý časový interval zapnout internet. Jsem přesvědčen, že toto rozhodnutí bude mít pozitivní dopad na živobytí našich občanů. Upozorňuji vás však, že volný přístup k internetu neznamená volné zveřejňování výmyslů, pomluv, urážek a podnětných zpráv.

Protiteroristická operace pokračuje. Bojovníci nesložili zbraně a pokračují v páchání trestných činů nebo v jejich přípravě. Boj proti nim je třeba dotáhnout do konce. Ti, kdo se nevzdají, budou zlikvidováni.

Čeká nás ještě hodně práce, abychom se poučili z tragédie, kterou jsme zažili. Včetně socioekonomického hlediska. Vláda bude muset přijmout konkrétní rozhodnutí, o kterých budu hovořit na Majilisu 11. ledna.

Rád bych poděkoval těm občanům Kazachstánu, kteří se v těchto dnech zasloužili o zachování klidu a stability a veřejného pořádku.

Navzdory provokacím a destruktivním výzvám jste zůstali věrný zákonu a své zemi.

Děkuji studentům velkých měst, členům pracovních kolektivů, průmyslovým a zemědělským dělníkům za jejich občanské uvědomění. Děkuji obyvatelům regionů, kteří zajistili pokojný průběh protestu.

Všechny požadavky, které byly vyjádřeny pokojnou formou, byly vyslyšeny. Výsledkem tohoto dialogu bylo dosažení kompromisu a nalezení řešení akutních socioekonomických problémů.

Proto v regionech, kde je situace stabilní, budeme postupně rušit nouzový stav.

Jsem si naprosto jistý, že naše Svatá země Kazachstán se stane silným státem na mapě světa, naše ekonomika se bude dynamicky rozvíjet a sociální postavení našich občanů se bude zlepšovat. Navrhnu plán reforem a konkrétní opatření k dosažení těchto cílů.

Přeji všem hodně zdraví a blahobytu! 

prezident Tokajev
prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev

Podobné příspěvky

Afričtí utěšitelé

Afri

Americká banka Goldman Sachs doporučuje klientům nakupovat české koruny

Afri

Finsko je zřejmě další zemí v řadě, kterou Putin od plynu odpojí

Afri