Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Putin v Rusech vyvolal nejsilnější emoci

Šimon_Pánek

Hostem Čestmíra Strakatého v Press klubu Frekvence 1 byl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon PánekSpolu se bavili především o pokračující humanitární pomoci válkou zasažené Ukrajině a situaci na ní.

Šimon Pánek: Putin v Rusech vyvolal nejsilnější emoci, strach z ohrožení jejich vlastních životů

Humanitární pomoc se zaměřuje na nejpotřebnější

ukrajinciNejvíc peněz na pomoc Ukrajině, v pátek to bylo miliarda a 150 milionů, skončilo ve sbírce SOS Ukrajina, kterou organizuje Člověk v tísni. Podle jejího ředitele Šimona Pánka lidé chtějí jednak pomoci válkou sužované Ukrajině, zároveň tím vyjadřují nesouhlas s Putinovskou agresí. Upozorňuje, že humanitární organizace, mezi které patří i Člověk v tísni, posílají zásoby potravin, hygienických potřeb, spacáků, dek, léků, plenek atd. Dodávky zbraní a podporu obrany řeší vláda. „Humanitární pomoc podle humanitárního imperativu Mezinárodního Červeného kříže a OSN není řízena tím, kdo vládne nebo vojensky kontroluje území, ale je řízena tím, kdo pomoc potřebuje,“ vysvětlil. Jako příklad uvedl, že v Sýrii 85 % procent příjemců jejich pomoci jsou ženy s dětmi, navíc jde převážně o vdovy vzhledem k délce konfliktu.

 Jak pomáhat?

Pokud lidé chtějí pomoci, doporučuje Šimon Pánek kouknout na web Pomáhej Ukrajině (pomahejukrajine.cz), kde najdou veškeré možnosti pomoci. Mohou nabídnout např. doprovod rodině, tlumočení, doučování, zaměstnání, ubytování. Co se týče menších pomocí ve formě dodávky potravin a základních potřeb, tam doporučuje obrátit se na Potravinové banky, které jsou v každém kraji. Člověk v tísni řeší pouze velké objemy. Finanční příspěvky mají samozřejmě vždy smysl.

Ve všech krizích platí, že během prvních dnů a týdnů se vybere většina finančních prostředků. Ve skutečnosti se ale tyto zdroje používají měsíce. Na Moravě po tornádu stále ještě Člověk v tísni pracuje, týká se to hlavně těžších a složitějších případů. U materiální a dobrovolnické pomoci bych vždycky chtěl apelovat na všechny, aby to nedělali na vlastní pěst. Ale aby se zkusili koordinovat, zjistit si informace od někoho na místě,“ zdůraznil Šimon Pánek. Podle něho je pomoc vždy nutné koordinovat a řídit tak, aby byla rozdělována podle skutečných potřeb a dostalo se na všechny. Z vlastní zkušeností ví, že živelné akce mohou být ve svém důsledku spíše zátěží než pomocí.

 Pomoc Ukrajině stojí na čtyřech pilířích

Člověk v tísni má zatím čtyři pilíře pomoci Ukrajině. Již sedm let na východní Ukrajině pomáhá v malých městečkách a vesnicích, které jsou přímo nebo v blízkosti bojů. Hlavní tým evakuoval nejdříve z východu a minulý týden i z Kyjeva do Lvova, kde má nyní operační centrum. Pomáhá také na hranicích vyčerpaným lidem, kteří mají za sebou 40 – 50 hodin ve frontě. Potřebují člověka, slovo, vzít za ruku, dostat vodu, polévku, deku přes rameno. Stále více pracujeme samozřejmě v Česku,“ řekl Šimon Pánek. U nás jednak podporuje organizace pracující s migranty, a hlavně zde má vlastní programy sociální integrace v krajích. Nově příchozím pomáhají například s ubytováním nebo s prvním nákupem, než dostanou první pomoc od států, což obvykle trvá několik dní.

Strach je nejsilnější emoce

Šimon Pánek situaci v Rusku velmi dobře zná, válka na Ukrajině ho proto nijak nepřekvapila. Do Ruska jezdí od poloviny osmdesátých let, přestože v posledních letech je tam Člověk v tísni za podporu občanské společnosti zařazen na seznamu nežádoucích organizací. „V Rusku se vzdát nebo prohrát, je horší než být násilník. Silová společnost rozumí bohužel jenom síle. Kdo ukáže slabost, tak je napaden a zničen dosavadními spolupracovníky,“ upozornil. Putin se dostal do mezní situace, potom co vystupňoval strach. Buď přinese závazek, že do NATO nikdy nevstoupí Ukrajina, Gruzie a další. Nebo vtrhne na Ukrajinu, Strach je daleko silnější mobilizační emoce než pouhá nenávist. Putin si toho je moc dobře vědom, proto v Rusku vyvolal pocit strachu, že Ukrajina spolu s Evropou a NATO znamenají skutečné ohrožení životů rodin a dětí. 

Monty Python by se měl učit od Lavrova

Budoucí vývoj je těžké odhadnout, protože nevíme, jakou hru Rusové přesně hrají. Šimon Pánek k tomu řekl: „Ruský ministr zahraniční Lavrov je cynický lhář. Jeho prohlášení, že se zdá, že Rusko někdo zatáhl do této války. Monty Python by se měl u něho učit, jak dělat vtipy.“ Sdělovací prostředky v Rusku jsou nyní plně pod kontrolou Kremlu, takže je téměř nemožné, aby se společnost jako celek obrátila proti Putinovi. Kdyžtak půjde pouze o jednotlivce, možná to budou oligarchové, intelektuálové a další. „Obrana a odvaha Ukrajinců je skutečně neuvěřitelná. Z ciziny se vrátilo 80 tisíc lidí, kteří chtějí bojovat.  Rusko si na tomhle může vylámat zuby. Pokud ne teď, tak dlouhodobě ano. My budeme pomáhat, jak dlouho to bude potřeba,” řekl na závěr Šimon Pánek.

Iva Pavlousková

Active Radio

Active Radio a.s. je multimediální skupina vlastnící rádia EVROPA 2, Frekvence 1, Rádio Bonton, Rádio Dance, Youradio a Youradio Talk. Patří jí rovněž dětský projekt Pigy. Provozuje řadu on-line médií, streamingových audio služeb, sdružuje skupiny fanoušků na sociálních sítích a pořádá eventy. Divize NoLimits ročně pořádá ročně akce pro více než 100 tisíc osob. Od roku 2018 patří holdingové společnosti Czech Media Invest.

Podobné příspěvky

Velikonoce napříč Afrikou

Afri

V německých volbách vyhrál politický střed, pro českou ekonomiku je to spíše příznivé

Afri

Gruzie nabízí liberální prostředí bez zbytečné byrokracie

Afri