Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Rubl prudce slábne, trhy totiž nyní přičítají vyšší pravděpodobnost pádu Putinova režimu

rubl

Ruská měna prudce oslabuje nad úroveň 93 rublů za dolar. Tak slabá byla naposledy loni v březnu, v bezprostředním důsledku invaze na Ukrajinu a prvních souvisejících sankcí.

Důvodem je zpráva o návratu pučisty Prigožina do Ruska

Nyní je bezprostředním důvodem zpráva, že vůdce Wagnerovy žoldácké skupiny Jevgenij Prigožin má být zpět v Rusku. Dosud se mělo za to, že Prigožin setrvá v Bělorusku, kde pobýval v exilu poté, co se koncem června pokusil o svého druhu puč. V jeho rámci se chtěl zbavit špiček ruského armádního velení, případně je přimět jinak k odchodu.

Devizoví obchodníci si zvěsti o Prigožinově návratu do vlasti vykládají jako možný příznak slábnutí moci ruského prezidenta Vladimira Putina. Takový vývoj by ovšem znamenal růst pravděpodobnosti zásadnějšího otřesu ruské politiky a tím pádem také ekonomiky. Putinův pád by celé Rusko mohl uvrhnout do nejistoty a chaosu, podobajícímu se dění v době rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let.

Kreml sám uvádí, že žádoucí je pro něj pohyb kursu v rozmezí od 80 do 90 rublů za dolar. Toto pásmo však ruská měna opustila již včera a dnes dále citelně slábne. Od nezdařeného Prigožinova puče před dvěma týdny ztratila již deset procent, za celý letošek pak dokonce zhruba 25 procent. Společně s argentinským pesem a tureckou lirou představuje rubl celosvětově měnu s vůbec nejhorší letošní výkonností.   

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Sviatok, aký Slovensku závidí celý svet

Afri

Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině?

Afri

Země BRICS chtějí oslabit roli dolaru ve světě

Afri