Ruská měna prudce oslabuje nad úroveň 93 rublů za dolar. Tak slabá byla naposledy loni v březnu, v bezprostředním důsledku invaze na Ukrajinu a prvních souvisejících sankcí.
Důvodem je zpráva o návratu pučisty Prigožina do Ruska
Nyní je bezprostředním důvodem zpráva, že vůdce Wagnerovy žoldácké skupiny Jevgenij Prigožin má být zpět v Rusku. Dosud se mělo za to, že Prigožin setrvá v Bělorusku, kde pobýval v exilu poté, co se koncem června pokusil o svého druhu puč. V jeho rámci se chtěl zbavit špiček ruského armádního velení, případně je přimět jinak k odchodu.
Devizoví obchodníci si zvěsti o Prigožinově návratu do vlasti vykládají jako možný příznak slábnutí moci ruského prezidenta Vladimira Putina. Takový vývoj by ovšem znamenal růst pravděpodobnosti zásadnějšího otřesu ruské politiky a tím pádem také ekonomiky. Putinův pád by celé Rusko mohl uvrhnout do nejistoty a chaosu, podobajícímu se dění v době rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let.
Kreml sám uvádí, že žádoucí je pro něj pohyb kursu v rozmezí od 80 do 90 rublů za dolar. Toto pásmo však ruská měna opustila již včera a dnes dále citelně slábne. Od nezdařeného Prigožinova puče před dvěma týdny ztratila již deset procent, za celý letošek pak dokonce zhruba 25 procent. Společně s argentinským pesem a tureckou lirou představuje rubl celosvětově měnu s vůbec nejhorší letošní výkonností.
Hlavní ekonom, Trinity Bank