Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Ruský Gazprom žaluje český NET4GAS

Rusko žaluje Česko. U petrohradského rozhodčího soudu. Tedy přesněji, exportní divize ruského státem ovládaného plynárenského podniku Gazprom žaluje českého provozovatele plynovodů NET4GAS (viz níže). Toho loni koupil český stát prostřednictvím společnosti ČEPS, jejímž majitelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.

Oba státní podniky jsou ve sporu už zhruba rok, protože ruská strana neměla české řádně uhradit pronajaté plynovody

Počátkem loňska společnost NET4GAS uvedla, že od Gazpromu neobdržela poslední měsíční platby za používání plynárenské přepravní soustavy a šla s ním do arbitráže. Gazprom zřejmě nyní kontruje v duchu motta, že nejlepší obranou je útok.

Gazprom společnosti NET4GAS neplatí od sklonku roku 2022. Ruský kolos si v minulosti pronajal plynovody na českém území, aby jimi mohl dodávat plyn z potrubí Nord Stream ze severu Německa do jeho jižní části, do Rakouska, Itálie a na Slovensko.

Předloni v září však došlo k fatální explozi jak na Nord Streamu, tak nikdy nezprovozněném „sesterském“ Nord Streamu 2. Tato potrubí vedla či měla vést plyn z Ruska přímo na sever Německa, avšak po explozích, při nichž došlo k jejich těžkému poškození, nyní plyn vést nemohou, i kdyby to bylo politicky průchodné – což ani není.

Gazprom tedy evidentně neviděl důvod, proč by měl společnosti NET4GAS dále platit za pronajatou plynovodní kapacitu, když žádný plyn jejich prostřednictvím posílat nebude. Jenže podle české strany platbu ukončil dříve, než právoplatně mohl…

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Osm nejohroženějších živočišných druhů symbolicky přímo na palubě Emirates

Redakce

Slováci už mají zase stejnou inflaci jako Češi

Redakce

Mezinárodní měnový fond věří ruské ekonomice víc než sama Moskva

Redakce