Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Španělsko změnilo postoj k Západní Sahaře

Maroko-Španělsko

Španělsko změnilo svůj postoj k Západní Sahaře a oznámilo svou podporu marocké iniciativě v tomto regionu, podle poselství, které zaslal španělský premiér Pedro Sanchez marockému králi Mohamedovi VI.

Španělsko podporuje marocký plán autonomie pro Západní Saharu

Sanchez  řekl, že „uznává důležitost otázky Sahary pro Maroko“ a že: „Španělsko považuje iniciativu autonomie předloženou Marokem v roce 2007 za nejvážnější, nejrealističtější a nejdůvěryhodnější pro vyřešení sporu.“ V pátek Sanchez uvedl, že iniciativa Maroka za autonomii pro Západní Saharu je „nejvážnějším, nejrealističtějším a nejdůvěryhodnějším“ řešením vleklého sporu.

Španělský premiér vyslovil uznání: “Serióznímu a důvěryhodnému úsilí Maroka v rámci Organizace spojených národů o nalezení vzájemně přijatelného řešení.”

Zdůraznil: “Tyto dvě země jsou nerozlučně spojeny náklonností, historií, geografií, zájmy a společným přátelstvím. Naším cílem je vybudovat nový vztah založený na transparentnosti a trvalé komunikaci, vzájemném respektu a dohodách podepsaných oběma stranami a zdržení se jakýchkoli jednostranných akcí, úměrných důležitosti všeho, co sdílíme.”

Sanchez zopakoval své odhodlání čelit po boku Maroka: “Společným výzvám, a zejména spolupráci při řízení migračních toků ve Středozemním moři a Atlantiku, vždy v duchu plné spolupráce”. 

Na závěr svého poselství uvedl:

“Všechny tyto kroky budou podniknuty s cílem zaručit stabilitu a územní celistvost obou zemí.”

Maroko považuje Západní Saharu za nedílnou součást suverénního území království. Španělský postoj ohledně Západní Sahary představuje velkou ránu pro nároky Alžírskem podporované fronty Polisario.

Začátkem tohoto měsíce USA chválili marocký plán autonomie pro Západní Saharu jako „seriózní, důvěryhodný a realistický“, který by mohl „naplnit očekávání lidí v regionu“.

Článek je neoficiálním překladem originálu: https://www.middleeastmonitor.com/20220319-spain-announces-supports-for-morocco-initiative-on-western-sahara/

Podobné příspěvky

ZIMA, MRÁZ A SNÍH V TROPICKÉM VIETNAMU

Afri

Dohoda EU a USA o dovozu zkapalněného plynu

Afri

Metal Eco City v jihočínském Jieyangu – město pro malé a střední podniky

Afri