Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

V Maroku, král Mohammed VI schvaluje nové autority pro judaismus

kral

Král Mohamed VI. schválil ve středu 13. července během zasedání ministrů v královském paláci v Rabatu reorganizaci židovské komunity v Maroku, která je součást národní kultury. Informovala o tom tisková agentura AFP.

Ministr vnitra Abdelouafi Laftit na závěr rady ministrů představil panovníkovi nová opatření týkající se organizace marocké židovské komunity, uvádí tisková zpráva mluvčího královského paláce Abdelhaka Lamriniho.

Tato opatření, vypracovaná dle královských nařízení, posvěcují hebrejský vliv jako součást marocké kultury bohaté na mnohočetné vlivy, zdůrazňuje tisková zpráva zveřejněná oficiální marockou tiskovou agenturou MAP.

Marocká židovská komunita, která se dnes odhaduje na 3000 lidí, zůstává největší v severní Africe, navzdory masivnímu odchodu do Izraele po vytvoření židovského státu v roce 1948.

Tato komunita přítomná již od antiky, posílená v 15. století vyhnáním Židů ze Španělska, se rozrostla na konci 40. let 20. století na 250 000 lidí. Nová ustanovení byla vypracována po jednáních s představiteli a osobnostmi židovské komunity, jak tvrdí královský komuniké.

Zřídili Národní radu marocké židovské komunity, odpovědnou za „správu záležitostí komunity a ochranu dědictví a kulturního a náboženského vlivu judaismu a jeho autentických marockých hodnot“.

Zajišťují také vytvoření Komise pro marocké Židy v zahraničí, která „pracuje na upevnění vazeb marockých Židů žijících v zahraničí s jejich zemí původu, na posílení jejich náboženského a kulturního vlivu a na obranu nejvyšších zájmů království“. Přibližně 700 000 Izraelců marockého původu si často udržovalo velmi silné vazby se svou zemí původu.

Nakonec byla vytvořena Nadace marockého judaismu, jejímž „posláním je podporovat a bdít nad nehmotným židovsko-marockým dědictvím, chránit jeho tradice a zachovávat jeho specifika“. Tato nová organizace marockého judaismu přichází v době, kdy zrychleným tempem pokračuje sbližování mezi cherifským královstvím a židovským státem.

red.

Podobné příspěvky

Vladimir Putin dnes ráno pronesl mimořádný projev k národu

Afri

Advent znamená boom v prodeji čokoládových výrobků

Afri

Jak se slaví Vánoce v Africe – Heri ya Krismasi!

Afri