Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Velvyslanec republiky Kazachstán v České republice Marat Tazhin: „Spolupráce mezi Kazachstánem a Českou republikou se navzdory pandemii rozšíří a posílí“: „Spolupráce mezi Kazachstánem a Českou republikou se navzdory pandemii rozšíří a posílí“

Novy_velvyslanec_Republiky_Kazachstan

Velvyslanec republiky Kazachstán v České republice Marat Tazhin: „Spolupráce mezi Kazachstánem a Českou republikou se navzdory pandemii rozšíří a posílí“.

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec republiky Kazachstán v České republice Marat Tazhin poskytl rozhovor pro česká média v předvečer Dne nezávislosti republiky Kazachstán.

Koordinátor: Pane velvyslanče, setkáváme se s vámi v předvečer oslav Dne nezávislosti Kazachstánu. Dovolte mi poblahopřát vám a všem Kazachstáncům k tomuto svátku.

Marat Tazhin
prezident Zeman se přivítal s novým velvyslancem

Děkuji. Příští rok je pro Kazachstán významný, země oslaví 30. výročí nezávislosti. Historie spolupráce mezi naším státem a Českou republikou je téměř stejná. Na začátku roku 1992 uznala vláda tehdejší české a slovenské federativní republiky nezávislost republiky Kazachstán. Ode dne navázání diplomatických vztahů mezi zeměmi byly vytvořeny všechny podmínky pro budování vzájemně výhodné spolupráce.

KazachstanV loňském roce dosáhl společný obchodní obrat více než 900 milionů USD. Vztahy mezi našimi zeměmi se obecně vyvíjí různými směry. Česká republika patří mezi naše prioritní obchodní partnery. Praha zase zahrnula Kazachstán do seznamu 12 svých prioritních obchodních partnerů. V Kazachstánu je registrováno 76 podniků s českým kapitálem a akreditováno je 20 zastoupení českých společností. Úroveň interakce však plně nesplňuje stávající potenciál stran. Očekáváme aktivnější účast českého podnikání na kazašských průmyslových a inovativních programech. Místní podniky mají zkušenosti s vytvářením know-how technologií a inovativních nápadů, máme velkou touhu toto vše uplatnit na kazašském trhu.

Koordinátor: Které oblasti české ekonomiky jsou pro Kazachstán nejzajímavější?

Astana
Astana

Perspektivní je rozvoj spolupráce v oblasti strojírenství, zemědělství, chemického průmyslu, rozvoj alternativní energie, kde české podniky nashromáždily pozitivní zkušenosti. Zajímavá je také vaše zkušenost se sociálními a ekonomickými reformami, zejména v oblasti bydlení a komunálních služeb, státní podpory podnikání a rozvoje cestovního ruchu.

Koordinátor: S ekonomikou je vše jasné, promluvme si o politice. Pane velvyslanče, západní experti se zájmem sledují reformy, které probíhají ve vaší zemi. V uplynulém roce nebo dvou se na politické scéně Kazachstánu odehrálo mnoho událostí.

  1. prezident Tokajev
    Kassym-Jomart Tokayev prezident republiky Kazachstán

    12. června 2019 se Kassym-Jomart Tokayev oficiálně ujal funkce prezidenta republiky Kazachstán. Přesvědčivé vítězství ve volbách mu umožnilo stát se nejen legitimní hlavou státu volenou národem, ale také získat uznání světového společenství. Tokajev tečkoval písmena “i” a oznámil kontinuitu kurzu prvního prezidenta – Nursultana Nazarbajeva. Zde Kazachstán předvedl svůj vlastní model evolučního sledu moci. Tokajev označil za prioritní úkoly zvýšení efektivity ekonomiky, životní úrovně Kazachstánců a demokratizace společnosti. V Kazachstánu byl předložen koncept „slyšícího státu“. Jeho význam spočívá ve schopnosti přímo kontaktovat zástupce orgánů a klást jim otázky a dostávat rychlé odpovědi. Přímo jsou k dispozici přímé kontakty na vedoucí všech úrovní: od policistů, vedoucích vesnic, měst a regionů až po běžné odborníky. Každý občan může podat žádost nebo nabídku. Každý ministr má blog, kde běžní občané píší, často s kritickými poznámkami, ale to jsou přesně ty signály, na které musí stát reagovat. Obecně je v době digitalizace a sociálních sítí nemožné něco skrývat, mlčet, ignorovat problém. Nový čas diktuje nová pravidla a vedení Kazachstánu tomu dokonale rozumí a při své práci bere v úvahu.

KazachstanDalším krokem k demokratizaci společnosti je nový zákon o pořádání mírových shromáždění. Toto je také součástí konceptu „slyšícího státu“. Koneckonců, jakákoli protestní akce je signálem, způsobem, jak získat zpětnou vazbu od té části Kazachstánů, která vyjadřuje určité nálady ve společnosti. Zatímco dříve bylo nutné získat od úřadů povolení k mírovému shromáždění, nyní stačí jednoduché oznámení. Při vývoji tohoto zákona byly zohledněny názory odborné komunity, byly studovány světové zkušenosti. Nyní je vše jasně vysvětleno a mnoho omezení bylo odstraněno.

Dalším důležitým bodem, který je třeba zmínit, je vytvoření struktury jedinečné pro Kazachstán – Národní rada důvěry veřejnosti. Jedná se o poradní orgán v rámci prezidenta. Hlava státu se přímo účastní jejích zasedání. Rada zahrnuje autoritativní zástupce občanské společnosti: právníky, sociální aktivisty, podnikatele, novináře. U kulatého stolu formulují problémy a navrhují řešení. Mnoho z těchto doporučení je pak zohledněno při tvorbě zákonů. To vše je „slyšící stát“.

KazastanLetos byla zformována Nejvyšší rada pro reformy, jejímž hlavním cílem bylo strategické plánování udržitelného rozvoje země a prohloubení hospodářských, sociálních a politických reforem. Za účelem zvýšení efektivity Nejvyšší prezidentské rady pro reformy byl do této rady zahrnut bývalý prezident (2012–2020) Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Sir Suma Chakrabarti, který je odborníkem na rozvíjející se trhy. Hrál klíčovou roli ve vývoji fondu know-how Spojeného království, programu technické pomoci pro střední a východní Evropu.¨

Kazachstan dolni komoraChtěl bych také poznamenat tak důležitý bod – v Kazachstánu úspěšně funguje koncept elektronické správy. Úkolem pro blízkou budoucnost je přivést online všechny operace pro získání různých konzultací, certifikátů a prohlášení. To znamená, že komunikace mezi občany, podnikatelskou komunitou a státem bude maximálně bezkontaktní, což odstraní rizika korupce. Mimochodem, příští rok, k 30. výročí nezávislosti, bude v zemi vyhlášena příští 10. amnestie. Bude se týkat těch, kteří byli odsouzeni za trestné činy, které nepředstavují vážnou hrozbu pro bezpečnost občanů a státu. Stručně jde o to, jaké procesy v současné době v Kazachstánu probíhají.

Koordinátor: Procesy jsou opravdu patrné. Řekl bych velmi závažné změny ve vládní politice.

Nazarbajev-Kazachstan
Nursultana Nazarbajev

Ano, opravdu. Všechny ty změny a reformy, které v Kazachstánu probíhají, jsou zaprvé pokračováním politiky prvního prezidenta země – Nursultana Nazarbajeva. Možná jsou různé nástroje. Modernizace ekonomiky pokračovala ještě před Tokajevem. Při nástupu do funkce prezidenta oznámil kontinuitu kurzu domácí i zahraniční politiky.

Koordinátor: Vím, že v Kazachstánu nyní probíhá další volební období. Parlamentní volby se budou konat bezprostředně po Novém roce. Prošel volební proces nějakými změnami?

kazachstanMáte pravdu, pravidelné volby poslanců parlamentu Mazhilis jsou naplánovány na 10. ledna 2021 (poznámka: Dolní komora parlamentu Kazachstána). Souběžně proběhnou volby poslanců maslihatů (přibližně místních zastupitelských orgánů). Existuje mnoho jedinečných okamžiků. Volby se budou konat v obtížných podmínkách pandemie koronaviru a s přihlédnutím k novým změnám volební legislativy Kazachstánu. Jejich podstata spočívá v tom, že se zavádí instituce parlamentní opozice. Nyní musí být jeden z předsedů a dva tajemníci stálých výborů dolní komory parlamentu zvoleni z parlamentních frakcí, které nemají většinu a které jsou rovněž oprávněny iniciovat parlamentní slyšení a zvolit program vládní hodiny. Dále byla do stranických seznamů pro ženy a mládež zavedena kvóta 30 procent. Poprvé se nadcházející volby do místních zastupitelských orgánů budou konat na stranických seznamech podle poměrného systému. To znamená, že mandáty budou rozděleny v poměru k hlasům, které tato nebo ta strana obdrží. To bude impulsem pro aktivnější aktivity stran v terénu, vznik konkurence, větší účast občanů na volbách a politice obecně. Doufám, že navzdory pandemii budou volby v Kazachstánu klidné.

Koordinátor: Pane velvyslanče, děkuji za rozhovor! A co byste na konci našeho rozhovoru popřáli našim čtenářům?

Přeji všem, nejen čtenářům, zdraví, laskavost a prosperitu v této těžké době pro všechny!

MediaStar/Galina

 

Podobné příspěvky

NEJVYŠŠÍ SOCHA SEDÍCÍHO BUDDHY V JIHOVÝCHODNÍ ASII JE VE VIETNAMU

Afri

Záchrana ohrožených druhů zvířat a potírání pašeráků v Indonésii

Afri

Úspěchy Kazachstánu za roky Nezávislosti

Afri