Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události ze zahraničí

Záchrana ohrožených druhů zvířat a potírání pašeráků v Indonésii

Tisková konference na Sumatře

Tomáš Ouhel i František Příbrský s jejich týmy působí v Indonésii již více než patnáct let. Oba ochranáři vedou pod záštitou zoologických zahrad (Zoo Liberec a Zoo Ostrava) úspěšné projekty s cílem potírání indonéského ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat. František Příbrský v rámci svých programů The Kukang Rescue Program a Trenggiling Conservation Program pracuje s bývalými pytláky outloňů váhavých a luskounů ostrovních, které zaměstnává jako terénní pracovníky a kteří pomáhají s šířením osvěty a monitoringem zvířat v lese. Tomáš Ouhel se v minulosti opakovaně podílel na zatčení indonéského gangu pytláků želvích vajec i chráněných mořských želv.

Záchrana ohrožených druhů zvířat a potírání pašeráků v Indonésii

luskoun ostrovní

Při zátazích se ale bohužel často setkávají i s tím, že se při rozsudku o trestu klade hlavní důraz na počet zvířat, se kterými byl pachatel chycen při činu. Na rozsah jeho ilegálního obchodování se nebere zřetel, přestože ho pašerák mnohdy provozoval i po desetiletí. Zároveň je nutné zvýšit trestní sazbu pro velké obchodníky, kteří stojí v čele organizovaných skupin, jinak může být pro mnohé druhy zvířat pozdě.

Dvojice ochránců upozorňuje nejen na legislativní mezery, které často pomohou zatčeným pašerákům k nižším sazbám trestu, ale také na další aktuální hrozbu, kterou pro svět divokých zvířat představuje drogový průmysl.

Příbrský a Ouhel
Příbrský a Ouhel

V současné době se řada bývalých překupníků drog začala z důvodu nižších trestních sazeb a velkých zisků zaměřovat právě na divoká zvířata. V posledních letech výrobci drog dokonce začali přidávat i samotné luskouní šupiny do metamfetaminu. Populace luskounů, kteří jsou na Zemi již od dob dinosaurů, byly člověkem totálně zdecimovány za dobu jedné lidské generace. 

Ilegální obchod ohrožuje divoké populace zvířat v přírodě, ale je i extrémním rizikem pro vznik tzv. zoonóz. Zoonózy jsou infekce přenosné mezi zvířaty a lidmi, které stojí za propuknutím smrtelných a celosvětových pandemií, jako je například COVID-19.

Kateřina Podhorská

Sledujte aktivity a projekty dvojice českých ochranářů a jejich týmů v Indonésii na #Jdetozachranit: https://www.instagram.com/jdetozachranit/

The Kukang Rescue Program partneři – Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Liberec, Zoo Hodonín, Zoo Na Hrádečku, Zoo Ústí nad Labem, Zoo Zlín, Zoo Wroclaw a DODO Foundation (PL), NaturZoo Rheine (GE), Ouwehands Zoo Foundation (NL)

Trenggiling Conservation Program partneři – Zoo Ostrava, Zoo Olomouc, Zoo Praha, Zoo Wroclaw + DODO Foundation (PL)

Podobné příspěvky

Začíná světová válka o vakcínu. A prvotní „výstřel” v ní má na svědomí Evropská unie 

Afri

Královně Alžbetě II. dramaticky klesl příjem

Afri

Spojení hostelu a výstavby metra evropského hostelového řetězce a&o pro Skandinávii

Afri