Západ se snaží znatelně prohloubit ekonomickou spolupráci s Indií a získat ji tak více na svoji stranu. I tak by se dala shrnout dosavadní jednání na summitu skupiny G 20, který právě probíhá zrovna v Indii. Zmíněná snaha Západu je v době rapidně vzrůstajícího globálního hospodářského významu hostitelské země a silného a sílícího geopolitického napětí ve vztahu Západu a Ruska a Západu a Číny důležitější než kdy jindy.
Summit G20: Západ se snaží získat zpět ztrácený vliv na Blízkém východě, chystá obří infrastrukturní projekt. Je za pět minut dvanáct
Plánovaná železniční síť by měla zrychlit tempo obchodu mezi Evropou a Indií o nějakých 40 procent. Zároveň Západ doufá v opětovné naklonění si zemí typu Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů. Tyto státy, jakož i některé jiné na Blízkém východě se v poslední době se Západem zájmově spíše rozcházejí, čehož využívá právě Čína.
Je za pět minut dvanáct a je dobře, že Západ se takto snaží.
Vždyť Indie představuje zemi, která – na rozdíl třeba od EU – už létá na Měsíc. Britský premiér (Rishi Sunak) a brzy možná i americký prezident (Vivek Ramaswamy nebo Hirsh Vardhan Singh) mají indické kořeny. Indickými rodáky jsou generální ředitelé takových firem, jako je Microsoft (Satya Nadella) nebo Alphabet, tedy matka Googlu (Sundar Pichai).
EU je zkrátka už nyní příliš malým globálním emitentem škodlivin, aby další, byť sebevýraznější snížení jejích emisí samo o sobě mohlo cokoli stran klimatu zlepšit. Brusel ale hlavně ještě pořád žije ve 20. století a nepochopil, že teď už EU už teď potřebuje pomalu více Indii než Indie Unii.
Předlužená a stárnoucí EU pokrývá jen západní výběžek Eurasie a středobodem světa už není a nebude. Měla by usilovat hlavně o to, aby zpomalila nynější dramatický propad svého ekonomického a geopolitického významu ve světě; k čemuž jí a celému Západu třeba právě i mocně ekonomicky sílící Indie může výrazně dopomoci. Dokud bude Brusel přemýšlet a jednat v zajetí překonaných schémat 20. století, západním ekonomikám hrozí, že se budou spíše jen potácet.