Císařský řez se v Česku týká každého čtvrtého porodu. Přesto je stále v mnoha porodnicích spíše zázrak, pokud je ženě umožněn bezprostřední skin to skin kontakt s miminkem nebo od sebe nejsou po porodu oddělováni. Ženám, které císařský řez čeká, chybí ucelené a validní informace, poporodní péče pro ně navíc končí propuštěním z porodnice. Přitom raná péče o jizvu je zásadní pro její správné hojení a zároveň je tou nejlepší prevencí přidružených zdravotních obtíží – od bolestí hlavy či zad až po obtíže v dalším těhotenství. I to otevírá v nové kampani projekt Císařovnám.
Císařovny si zaslouží adekvátní péči
„Největší mezerou v péči o císařovny je nedostatečná informovanost o skutečných rizicích a následcích této velké břišní operace,“ vysvětluje porodní asistentka a psycholožka Mgr. et Bc. Kristina Zemánková. „Stále je u nás málo porodnic, které umí z císařského řezu udělat pro ženu, její dítě a partnera hezký zážitek,“ dodává.
Soubor principů, který se snaží císařský řez co nejvíce přiblížit přirozenému porodu, se do obecného povědomí zapsal jako tzv. laskavý císařský řez. Jeho součástí je například jemné vybavení miminka z dělohy, podpora raného kontaktu novorozence s matkou (tzv. skin to skin bonding) nebo dotepání pupečníku.
Poporodní péči? Nevedeme
Ať se jizva na těle i na duši hezky hojí
„Pro ženy je obzvlášť důležité, aby věděly, na koho se v šestinedělí a kdykoliv dále obrátit. Mohou vyhledat pomoc duly, porodní asistentky, laktační poradkyně, fyzioterapeutky, lékaře či lékařky,“ popisuje dula a spoluzakladatelka projektu Ivona Remundová. Tento nedostatek by měl vyřešit vznik databáze odborníků, kteří se péči o ženy po císařském řezu prokazatelně věnují.
Projekt Císařovnám podpořilo mnoho odborníků z řad lékařů, porodních asistentek, dul, fyzioterapeutů či psychologů, kteří pomáhají zejména s odbornou supervizí obsahu, aby byl v souladu s aktuálními evidence-based doporučeními.
Kampaň na Doniu: https://www.donio.cz/cisarovnam
Web: https://www.cisarovnam.cz/
Instagram: https://www.instagram.com/cisarovnamcz/
Zakladatelka projektu: Eva Zubec
Ondřej Hampl