Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
zdravotnictvi

K očkování je připraveno 4000 praktiků – ne tak systém

ockovani-senioru

Snažíme se o systém – březen ale bude čistá improvizace, říkají k očkování proti covid-19 praktičtí lékaři. Do vakcinace se jich do této chvíle zapojilo přes 4 000 – tedy 4/5. Potýkají se však s řadou překážek, zejména s nedostatkem vakcín. Ne všechny kraje chtějí praktikům vakcíny dodat, chrání si je pro očkování v centrech. Registrační systém, kam praktik své očkované pacienty zadává, trpí dětskými neduhy a některé pacienty odmítá akceptovat. A od očkování lékaře zdržuje i další administrativa. Vytrasovaným pacientům již rok vystavují neschopenky pouze na ústní vzkaz z hygieny. Funguje to na čestné slovo, ale ve chvíli, kdy byla schválena 100 % platba nemocenské lidem v karanténě, to podle lékařů může vést k podvodům. Volají po systémovém řešení.

Ordinace dostanou experimentálně pro pacienty ivermektin

lekar„Loni na podzim jsme naočkovali 900 000 lidí proti chřipce a to během 6 týdnů, bez jakéhokoliv humbuku. Na očkování proti covid-19 jsme připraveni, naši pacienti také – teď je třeba aby stejnou připravenost a ochotu projevily kraje, kde se vakcíny přerozdělují a systém, který zatím naši práci spíše komplikuje, na tom se ale pracuje,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka. Řada krajů podle něj chce zakládat nová a nová očkovací centra a praktické lékaře vnímají spíše jako komplikaci, někoho, kdo se „vlamuje“ do systému. „Přitom praktičtí lékaři znají své pacienty nejlépe, umí dobře vyhodnotit kdo vakcínu potřebuje nejvíce. Lidé nás znají a očkování u nás upřednostňují. Nejsou třeba nové investice, strategické plány – stačí k nám dopravit vakcíny,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D. vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP. U praktiků se do včerejška „nahlásilo“ k očkování přes 15 000 lidí.

Praktici připravují „žebříček krajů“, kde budou hodnotit jejich schopnost proočkovat jejich obyvatele. Vyhodnotí a zveřejní kolik vakcín kraj dostal, kolik skončilo v centrech a kolik dal praktickým lékařům a jak byl v očkování úspěšný. „Pro zdravotní systém jsme nejlevnější, ordinace už stojí, my jsme zvyklí očkovat. Deset pacientů denně zvládne každá ordinace, což při počtu 4000 zapojených lékařů činí 40 000 očkovaných denně, 200 000 týdně a téměř milion za měsíc, to vše bez jakýchkoliv vícenákladů,“ uvádí MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař a člen výboru SVL. Lékaři upozorňují, že systém registrace je nyní nastavený tak, že pokud se pacient přihlásí do centrálního rezervačního systému – bude očkován v očkovacím centru. Jestli chce raději podstoupit vakcinaci u praktika, musí se ozvat přímo jemu. Praktičtí lékaři se nemusí při vybírání těch, kdo vakcínu dostanou, řídit jenom věkem – mohou registrovat i pacienty mladší 70 let, kteří trpí chronickými chorobami. „Kritéria, podle nichž se chronické nemoci vybírají, vycházejí z míry rizik, jež nemoc pro covid-19 představuje,“ upřesňuje doc. Seifert.

Praktici se snaží v tuto chvíli získat co nejvíce očkovacího materiálu, jako například stříkaček – inzulinek – kterých je na trhu nedostatek, podle MUDr. Šonky se rýsuje distributor, který by byl schopen v od poloviny března zásobovat ordinace půl milionem stříkaček měsíčně.

Ambulance praktiků by měly v nejbližších dnech dostat k experimentální léčbě pro přesně definovanou skupinu pacientů antivirotikum Ivermektin. Podle MUDr. Šonky by se mohl k indikovaným pacientům reálně dostat už příští týden.

Markéta Pudilová

Příběh Ondry a jeho otce

Rád bych se podělil o svoji čerstvou zkušenost jak (ne)funguje systém na očkování. Táta je 70+, takže v pondělí jsem ho zaregistroval, to proběhlo v pohodě. Pak se má čekat na SMS s termínem. Naštěstí jsem se z jednoho článku v novinách úplnou náhodou dozvěděl, že nějací šikovní programátoři udělali stránky, které umožňují zjistit, kde jsou nevyužitá očkovací místa.

Odkaz zde: https://msusicky.github.io/ockovani-covid/mista

vakcinaceJednou denně to sahá přímo do Reservatic.com, kde by měla být oficiální data jednotlivých očkovacích míst. Při registraci na očkování musíte uvést jedno preferované očkovací místo. Vybral jsem tedy takové, které se jevilo jako nejméně využívané (zbývalo tam nejvíce nevyužitých míst). Čekal jsem, že se to po víkendové registraci učitelů rychle zaplní, ale nestalo se tak. I v pondělí po registraci desítek tisíc 70+ zbývalo podezřele hodně míst. Zbývala i na námi zvoleném místě. Zkoušel jsem tam celé pondělí volat, ale nedařilo se. Čekal jsem, že třeba během pondělí systém chroupe nově registrované a přiděluje místa a v úterý už to bude obsazené. V úterý ráno jsem ale viděl, že ve vybraném očkovacím místě stále zůstává víc než 100 volných míst. Sbalil jsme tedy tátu, vyplnil papíry pro policajty, aby nás proclili přes okresní hranice a vytiskl si printscreen s přehledem volných míst, abych to mohl ukázat na očkovacím místě. Na očkovacím místě byli velmi milí. Paní co to tam organizovala nejdřív trochu koukala, ale pak někam odběhla a pak řekla ať tátu přivedu z parkoviště. Za půl hodiny už byl táta naočkován a má i druhý termín. Mám smíšený pocit osobní radosti a šílené naštvanosti, že ten systém zcela evidentně plýtvá volnými kapacitami očkovacích center a očkování tak neběží tak rychle jak by mohlo. Když se člověk podívá na ten celkový přehled, tak i dnes zbývají stovky a tisíce volných míst a má osobní zkušenost je taková, že ta volná místa jsou opravdu reálná.

Podobné příspěvky

Covid ovlivnil transplantace v České republice  

Redakce

Děsivá zkušenost historika Timothyho Snydera s americkým zdravotnickým systémem 

Redakce

Nové odběrové místo již od 2.11. v Praze 8 u Polikliniky Mazurská

Redakce