Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Beta glukan jako pomocník v boji s rakovinou

operace srdce

Zhoubné nádory prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Ročně jsou diagnostikovány u více než 7 tisíce žen v Česku. Nejčastější výskyt je po 55. roce života, ale na pozoru musí být také mladší ženy.

Beta glukany jsou „účastníkem“ experimentálních a klinických zkoušek u pacientů s onkologickými onemocněními

I když se léčba natolik zlepšila, že dává velkou naději na delší a kvalitnější život, problém je v tom, že až 30 % nových případů je diagnostikovaných v pozdních stádiích nemoci s horší prognózou. A to jen proto, že ženy neabsolvují pravidelné skríningové a preventivní mamografické vyšetření!

Beta glukany jsou přírodní polysacharidy, tzn. složité (komplexní) cukry, které se řadí mezi nerozpustnou vlákninu. V nějaké formě je přijímáme každodenně a ani o tom nevíme. Nacházejí se v některých houbách (především dřevokazných jako je např. hlíva ústřičná), kvasnicích, některých obilninách, ale i v některých plísních a řasách.

Kdy je vhodné užívat beta glukan?

  • při snížené imunitě
  • při stresu v práci, ve škole při zkouškovém období
  • při zvýšené fyzické či psychické zátěži
  • při různých projevech oslabené imunity
  • při nachlazení a chřipce
  • pro správnou funkci nervového systému
  • při opakovanému podávání antibiotik
  • pro snížení únavy a vyčerpány

lekarnaZhruba od 50. let 20. století se ve velkém rozběhl výzkum beta glukanů a jejich účinků. V USA a Evropě byly jejich zdrojem kvasnice, v Asii, a hlavně v Japonsku, se jako zdroj beta glukanů používaly různé medicínské houby, u kterých byly známé protirakovinové účinky.

Jak se později ukázalo, opět to byl beta glukan, který byl zodpovědný za tyto účinky. Následně vědci zkoumali chemickou strukturu, extrakční procesy a možnosti beta glukanů pro podporu lidského zdraví. Také jaké jsou mechanismy účinků ať už na imunitní systém, ale i na konkrétní druhy onemocnění, a to infekčních nebo onkologických. Samozřejmě je zajímali i vedlejší účinky a interakce se souběžně podávanými léky či vykonávanými léčebnými procedurami.

Silný pomocník při našem boji

Beta glukany byly popsány pro své přímé kancerostatické a metastázy-inhibující účinky (zabraňující tvorbě metastáz z přímého tumoru). Beta glukany jsou přírodní látky. Doposud je neumíme uměle získávat v takové formě, aby jejich struktura byla vždy 100 % stejná a dokonale definovaná. To je nejvážnější důvod, proč zatím beta glukan není registrovaný jako léčivo. Používá se jako doplňující látka, která podporuje léčbu, a to díky tomu, že se „nebije“ s léčbou a léčebnými procedurami při onkologických onemocněních. Výsledky výzkumů potvrzují, že beta glukany z různých zdrojů v globálu dosahují podobné výsledky. Rozdíl je však v intenzitě účinku, která závisí na zdroji beta glukanu a jeho čistotě.

lekar-pacientBěhem chemoterapie a radioterapie, kterou podstupují pacientky s rakovinou prsu, dochází sice k zabíjení rakovinových buněk ale i k poškození jiných orgánů. Mohou za to častokrát nevychytané volné radikály. Hodně studií prokázalo ochranný účinek beta glukanu zprostředkovaný antioxidačním působením. Mají i přímé antioxidační účinky, avšak zdá se, že větší význam při snižování oxidačního stresu má působení na imunitní systém. Konec konců, samotné imunitní buňky v době svého boje s patogeny využívají oxidační látky, ale tvoří i antioxidanty. Jde o to, aby oxidační status organismu zůstával v rovnováze.

Beta glukan ho tedy do antioxidační aktivity postrčí. „Tyto účinky se prokázaly i v našich klinických studiích na onkologických pacientkách, které podstupovaly chemoterapii a radioterapii. Cílem byla především bezpečnost používání ve spojení s dalšími terapeutickými výkony. Na sledovaném souboru pacientů nebyly pozorované nežádoucí účinky, toxicita či nežádoucí interakce v době léčebných výkonů. Potvrdilo se též zlepšení kvality života a vyšší tolerance chemoterapie nebo radioterapie a také významné snížení intoxikačního syndromu způsobovaného chemoterapií,“ říká Adrián Doboly, odborník na imunitu a beta glukany společnosti Natures a dodává, že se zjistili i ochranné účinky u jater a centrálního nervového systému. Výsledky studie potvrzují lepší zdravotní stav pacientů a menší výskyt vedlejších účinků. Beta glukan teda přispívá ke schopnosti pacientů pokračovat v léčbě, což dává naději na delší a kvalitnější život v době léčby.

Výživové doplňky s vysoce čistým beta glukanem z hlívy ústřičné od slovenské společnosti Natures přispívají díky svému složení ke správnému fungování imunitního systému. V době vysokých nároků na naši imunitu a v době rekonvalescence je k dispozici Beta glucan 500 a Beta glucan 500+ (doplněný o vitamín D) s nejvyšší dávkou vysoce čistého beta glukanu na trhu.

Beta glucan 500+

Výživový doplněk pro silnou podporu imunity, obsahuje vysoce kvalitní a účinný beta glucan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné ve velmi vysoké dávce (nejvyšší na českém a slovenském trhu!) v kombinaci s vitaminem D.

Kapsle Beta glucan 500+ jsou ideální pro výraznou podporu organismu. Jsou vhodné především v případě zdravotních komplikací, včetně těžkých a hůře léčených diagnóz. Účinné složky Beta glucan 500+ přispívají nejen ke správnému fungování imunitního systému, rychlejší léčbě bez komplikací, ale také k ochraně buněk před oxidačním stresem a celkovým přetížením. Beta glucan v kapslích je zpracován patentovaným procesem extrakce a purifikace (čištění). Navíc jsou jeho částice upravované mikronizací, což zaručuje vysokou čistotu a efektivitu v každém ročním období.

Beta glucan 500+ je vhodný pro diabetiky, celiaky a děti od 3 let. Balení – 30 kapslí, cena 785 Kč

Hana Palečková

Biotechnologická společnost Natures

Natures s.r.o. je trnavská rodinná firma, která se zabývá výrobou beta glukanu z čerstvé hlívy ústřičné. Společnost se specializuje na vývoj, výzkum a výrobu přírodního polysacharidu, fungálního beta-1,3/1,6-D-glucanu a výrobků s jeho obsahem. Jako jediný výrobce v České a Slovenské republice využívá technologii mikronizace.

1 kapsle má nejvyšší obsah čistého beta glukanu (Beta Glucan 500). Při výrobě nejsou použita žádná barviva, aditiva a ani konzervační látky. Při užívání beta glukanu nejsou známé žádné nežádoucí vedlejší účinky. Společnost Natures vyrábí beta glukan nejen pro dospělé, ale i pro děti a také pro Vaše zvířecí miláčky.

www.enatures.cz

Podobné příspěvky

Koronavirus a rozvoj online zdravotnictví

Afri

Ta největší hodnota v podnikání je zdraví

Afri

Screening preeklampsie je účinnou prevencí u těhotných

Afri