Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Bolest zad jako nemoc z povolání

Bolest_zad

Od ledna příštího roku čeká české zaměstnance změna, kterou vítají zejména ti lidé, jejichž pracovní náplň jim způsobuje bolesti či dokonce poškození bederní páteře. Vláda v prosinci schválila návrh, nad kterým jásají zejména lidé trpící bolestmi zad. Od začátku roku 2023 se bude oficiálně jednat o nemoc z povolání. I přes fakt, že mnohým zaměstnancům může pomoci s bojem proti bolavým zádům, odborníci se jednoznačně shodují: Základem je prevence.

Bolest zad jako nemoc z povolání Češi vítají

lekarkaŽe budou chronické potíže s bederní páteří od roku 2023 patřit mezi nemoci z povolání, schválila vláda 13. prosince loňského roku. Během uplynulého měsíce reagovala česká populace z drtivé většiny velmi pozitivně. U mnohých povolání jsou bolesti zad na denním pořádku, často tento problém končí nevratným poškozením.

Odborníci ale doporučují prevenci

Epidemiologické studie uvádějí, že u lidí s těžkou fyzickou prací, je výskyt onemocnění bederní páteře ve srovnání s obecnou populací v průměru o cca 40 – 60 % vyšší oproti profesím bez tohoto zatížení.” říká Jaroslav Vosmík ředitel společnosti Spinalis, která v ČR provozuje Centra zdravého sezení. Negativní čísla statisticky dokládá i Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, podle kterého se s chronickou bolestí zádového aparátu potýká až 300 tisíc lidí v produktivním věku, nejčastěji kolem 45 věku života.

Češi by neměli ovšem usnout na vavřínech a spoléhat pouze na odškodnění. Podle drtivé většiny odborníků na problematiku bolestí zad je základem prevence. “Lidé be se měli zaměřit na aktivity, které sami mohou ovlivnit. Jedním z nejrozšířenějších nešvarů je již mnoho let fenomén špatného sezení, kterému podléhá stále větší množství populace. I přes skutečnost, že člověk nemusí v daném momentě cítit, že by ho špatné sezení trápilo či omezovalo, opak je pravdou. Z velké většiny se problémy se zádovými svaly způsobené nesprávným sezením projeví až po delší době, kdy už může být pozdě.” dodává Vosmík.

Sedavé zaměstnání má v České republice cca 40 % lidí. “Faktem je, že drtivá většina přiznává, že při svém výkonu práce své sezení nekontroluje.” A pro představu? Například rok 2022 bude mít celkem 260 pracovních dnů, tedy 2080 pracovních hodin, které zaměstnanec může z drtivé většiny prosedět nesprávně. “Důrazně proto doporučuji předcházet komplikacím se zády všemi způsoby, které existují, obzvláště, když je člověk těmto problémům náchylný” zakončuje Vosmík.

Martin Moc

Kontakt MODESK: Jaroslav Vosmík, CEO MODESK, s.r.o.,

Centra zdravého sezení jsou sítí značkových showroomů po celé České republice, které se specializují na prodej a poradenství v oblasti zdravého sezení. Centra zdravého sezení se zabývají již více než 10 let ergonomií pracoviště a spolupracují s předními odborníky z řad fyzioterapeutů, ortopedů a neurologů. V Centru zdravého sezení lze pořídit kancelářské zdravotní židle Spinalis s pohyblivým sedákem na pružině nebo designové výškově nastavitelné stoly MODESK. V Centrech zdravého sezení si zákazníci mohou vyzkoušet jednotlivé modely židlí nebo stolů a zdarma si židle také zapůjčit na vyzkoušení domů nebo do kanceláře.   

Podobné příspěvky

Uvolněte lůžko potřebným, když přestanete kouřit

Afri

Pacienti v Praze zasadili slunečnice

Afri

Trápí vás horečka?

Afri