Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Co byste měli vědět o klíšťatech

kliště

Přes svou malou velikost jsou klíšťata tvorem, kterého se při procházkách v přírodě právem obáváme. Jsou totiž přenašeči řady závažných onemocnění a až 20 % z nich je podle statistik infikovaných. Po přisátí na člověka mohou přenášet zejména klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Právě začala jejich sezóna. Co je dobré o nich vědět a vyhnout se rizikům?

Co byste měli vědět o klíšťatech

klíštěMrňaví lezci jsou v přírodě tak nenápadní, že je dopředu sotva odhalíme. Vyskytují se především v travnatých nebo křovinatých porostech zhruba do výšky 150 centimetrů, a to i ve městech. Na svou oběť neskáčou, ale přelézají. Jejich přítomnosti si všimneme, až když si je neseme na sobě. Světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi tak usnadní rozpoznání černé lezoucí tečky a umožní včasný zákrok proti přisátí.

Prevence je vždy nejlepší taktika. Kromě vhodného oblečení doporučujeme použít před vycházkou repelenty., Klíšťata přežijí velké sucho i zimu, nejaktivnější však jsou ve vlhkém a teplém počasí. Trpělivě vyčkávají na stéblech nebo keřích svého hostitele, kterého registrují svými senzory na základě pachových vjemů a blížících se otřesů. Když se potom zvíře nebo člověk otře o vegetaci, klíště se na něj přichytí.

Pokud si klíštěte všimneme pozdě a je už přisáté, je třeba ho co nejdříve odstranit. Čím dříve, tím lépe! Ani infikovaný jedinec vás nemusí nakazit, když máte dostatečně silnou imunitu a zbavíte se ho včas, ideálně do 24 hodin. Odborníci nedoporučují k odstraňování používat oleje a vytáčet klíště krouživým pohybem, při kterém hrozí odtržení ještě zakousnuté hlavičky. „Před odstraňováním místo nejdříve vydezinfikujte, pak klíště pomocí pinzety, kleštiček na klíště nebo karty se zářezem vytáhněte kývavým pohybem a ranku opět vydezinfikujte. Doporučujeme také speciální tekuté přípravky na odstraňování klíšťat. Kapka tohoto přípravku na přisátém klíštěti zaschne nebo ho zmrazí a tím se zajistí bezpečnější odstranění.,

Po vytažení klíště překontrolujte, zda je neporušené a nezůstala část hlavičky v pokožce. Vyjmuté klíště zabalte nejlépe do toaletního papíru a spláchněte do WC, popřípadě zabalené spalte. Rozhodně nerozmačkávejte prsty.   Pokud se během několika dní objeví kolem místa přisátí červená skvrna, která se stále zvětšuje do pěti centimetrů i více nebo v centru bledne, vyhledejte lékaře.“

Průzkumy potvrzují, že zhruba pětina klíšťat je infikována a míst s nakaženými klíšťaty u nás roste. „V případě, že se často pohybujete v přírodě, ať už pracovně nebo v rámci volného času, jste vystaveni větší pravděpodobnosti napadení infikovaným klíštětem a měli byste tak uvažovat o očkování.  Zvláště nyní na jaře, když jsou klíšťata nejaktivnější, dbejte doporučených opatření a užívejte si přírody bez rizika.

Ing. Kateřina Malačková

Podobné příspěvky

Podpořte seriál nahlížející srze dětskýma očima na onkologickou léčbu

Afri

7 cviků, díky nimž ani při home office „neztuhnete“

Afri

Osvědčené rady, jak pečovat o své nohy po celý rok

Afri