Odstraňují odpadní látky i přebytečnou vodu a regulují krevní tlak – tyto a mnohé další nezbytné funkce plní v lidském těle ledviny. Ohrožuje je ale tichý zabiják diabetes. Pokud jsou ledviny poškozené natolik, že neplní svou funkci, nabízí se pacientům jen dvě možnosti léčby – dialýza, nebo transplantace. Při transplantaci lékaři diabetikům 1. typu voperují kromě ledviny také slinivku, která u nich již neplní svou původní funkci. Živých dárců, od kterých jsou transplantace úspěšnější než od zemřelých, je však stále málo. Na situaci upozornili experti na cukrovku u příležitosti Jihočeského diabetologického dne.
Transplantace ledvin a slinivky u diabetiků
Živých dárců je ale nedostatek
Ročně lékaři transplantují darovanou ledvinu se slinivkou průměrně 36 lidem. Pacient musí před plánovanou operací podstoupit řadu vyšetření, aby se potvrdilo, že je pro něj transplantace orgánů vhodná. „Musíme vyloučit infekce, problémy se srdcem nebo onkologické onemocnění. Cílem je, aby pacient k transplantaci přistupoval v co možná nejlepším zdravotním stavu a ideálně ještě předtím, než podstoupí dialýzu. Veškerá vyšetření se snažíme stihnout v čase, kdy je pacient zařazen na čekací listinu. Vhodný dárce se obvykle najde do jednoho roku, v některých krevních skupinách je ale nyní čekání delší,“ vysvětluje MUDr. Radomíra Kožnarová, CSc., z Centra diabetologie IKEM v Praze.
Transplantace ledviny a slinivky není vhodná pro všechny diabetiky 1. typu. Pacient například nesmí trpět syndromem diabetické nohy, mít velkou nadváhu nebo nemocné srdce. „Transplantace je pro pacienty určitě přínosnější než dialýza, ale je to stále velký zásah do organismu. Prospěch z operace musí být větší než rizika s ní spojená,“ říká MUDr. Vrtal. Nyní se v České republice s cukrovkou 1. typu léčí více než 60 tisíc lidí. Další milion se potýká s diabetem 2. typu, který postihuje stále mladší ročníky. Lékaři mohou transplantovat ledvinu i jim. Ideální však je, aby se poškození ledvin pokusili zabránit úpravou životosprávy a vhodnou léčbou.
„Transplantace je zásahem do těla a pro řadu diabetiků 2. typu, kteří jsou zároveň obézní, představuje velké riziko. Důležité je odhalit poškození ledvin hned v počátku, aby k transplantaci vůbec nemuselo dojít. Pacienti by měli být pod dohledem odborníka, který stav jejich ledvin monitoruje a v případě potřeby jim předepíše léky, které ledviny chrání,“ uzavírá MUDr. Vrtal.
Mgr. Dominika Cardová