Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Cukrovka ničí srdce a cévy, varují lékaři!

lekar-leky

Ohrožuje každého desátého Čecha a kazí výhled na stáří prožité ve zdraví. Řeč je o cukrovce 2. typu, kterou už lékaři kvůli rychle rostoucím číslům označují za novou epidemii. Diabetes způsobuje lidskému tělu celou řadu zdravotních komplikací. Poškozuje například srdce a cévy – to podle odborníků platí až u 30 % léčených pacientů. Ničí také zrak – to se týká přibližně 27 % lidí s cukrovkou. Lékaři mají k dispozici moderní léčbu tzv. glifloziny, díky nimž tělo vylučuje přebytečný cukr v moči, a léky tak chrání i ledviny a kardiovaskulární systém před poškozením způsobeným diabetem. Glifloziny se však zatím dostanou pouze ke zlomku pacientů

Zhroutila jsem se! Vím totiž, co cukrovka dokáže
Aneta (32) z Hluboké u Skutče se s cukrovkou poprvé setkala u své babičky a pak i maminky. Sama si vyslechla diagnózu tzv. těhotenské cukrovky, když čekala dvojčata. „Měla jsem ale spíše nižší čísla a nepotřebovala jsem žádné léky.

 

FN Vinohrady Pouze jsem upravila stravu a jezdila na pravidelné kontroly k diabetoložce,“ vypráví Aneta. V 7. měsíci těhotenství se jí narodily dvě dcery. Žádné potíže necítila a cukrovku považovala za uzavřenou věc. Po několika měsících ale začala trpět velkou únavou a přibírat na váze. Nejprve problémy přisuzovala náročné péči o dvojčata a z toho plynoucí špatné životosprávě. Na popud rodiny se nakonec rozhodla navštívit praktického lékaře. Z testů mi hned odhalil cukrovku, tentokrát už druhého typu. Zhroutila jsem se. Měla jsem hodně vysoké hodnoty, a protože pracuji ve zdravotnictví, vím, co může cukrovka způsobit.

Začala jsem se bát budoucnosti,“ popisuje Aneta. Začala znovu docházet k diabetoložce a pravidelně si píchala inzulín. „Bylo to náročné, přestože jsem zdravotní sestra, dělalo mi problém sama sobě injekce píchnout. Zároveň jsem ale měla z nemoci velký respekt a striktně jsem dodržovala všechna doporučení lékařky,“ popisuje Aneta.

Nejtěžší pro ni byla úprava životosprávy, musela se naučit pravidelně jíst a odpočívat. Změnila práci a místo 12hodinových směn začala pracovat v rehabilitačním ústavu s osmihodinovou pracovní dobou, která jí umožňuje dodržovat pravidelnější režim. „Inzulín si už naštěstí píchat nemusím – užívám léky ve formě tablet,“ říká a dodává: „Zatím nemám kvůli cukrovce žádné komplikace, ale jsem rizikový pacient, protože mám kromě diabetu dlouhodobě problémy s játry a vyšší cholesterol. Jako diabetičce mi navíc hrozí například onemocnění srdce a ledvin.“ Komplikacím v budoucnu se proto společně se svou lékařkou snaží zabránit dodržováním režimových opatření a moderní léčbou glifloziny, kterou jí lékařka před rokem nasadila.

Tyto léky udržují hladinu krevního cukru a snižují riziko vzniku nemocí srdce a ledvin. Právě v ledvinách léky blokují zpětné vstřebávání cukru do krve a pacient ho vyloučí z těla močí. Díky vhodné léčbě a změně životního stylu se dnes Aneta cítí dobře a může se naplno věnovat rodině. „Mým největším koníčkem je trávit čas s rodinou a jsem ráda, že tu pro dcery mohu být prakticky jako zdravá máma,“ uzavírá.

Komentář MUDr. Barbory Doležalové, diabetoložky z INTENDIA kliniky v Chrudimi

Glifloziny prošly řadou klinických studií a prokázaly, že mají pozitivní vliv na různé závažné zdravotní komplikace. U lidí s diabetem 2. typu dokážou prodloužit život a oddálit například hospitalizaci pro srdeční selhání nebo dialýzu.

Cukrovka 2. typu dnes postihuje lidi již po 20. roce věku. Pokud je k cukrovce velká genetická dispozice, může se nemoc rozvinout navzdory tomu, že je člověk dostatečně fyzicky aktivní a správně se stravuje. Organismus je tak vyšší hladině cukru v krvi vystaven celá desetiletí. Zabránit v této situaci předčasnému onemocnění srdce, ledvin nebo třeba očí znamená důsledně cukrovku léčit od počátku a v léčbě vytrvat. Takovým pacientům doporučujeme glifloziny proto, aby u nich zmíněné zdravotní komplikace nenastaly, případně se maximálně oddálily. Moderní léky na diabetes pomáhají i mladším lidem s cukrovkou 2. typu, aby žili kvalitní a stejně dlouhý život jako ti, co diabetes nemají.“

Ivana Šalbabová 

Podobné příspěvky

Jak začít se zdravím od základu? Chcete změnit svou budoucnost?

Afri

Jak bezpečně objednávat léky přes internet

Afri

Základní rozdíl mezi menopauzou a andropauzou

Afri