Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Hýbejte se bez bolesti a s úsměvem

_Fyzioterapie

To, zda budeme mít zdravý pohybový aparát, se rozhoduje již v prvním roce života. Vznik správných pohybových stereotypů se tvoří bezprostředně po narození. Pak je třeba je řadu let rozvíjet a pečovat o ně, abychom nejrůznější zátěžová životní období ustáli bez výrazných změn a například bolestí zad.

Hýbejte se bez bolesti a s úsměvem

Péče o miminko a jeho přirozený pohybový vývoj je základ, který bychom měli svému potomkovi dopřát. Umožnit mu přirozené zapojení všech svalových skupin, nácvik koordinace pohybů, tvorbu pohybových stereotypů. K tomu přispívá přirozená péče a volnost, nikoli předčasné posazování, vodění dětí za ruce v době, kdy samy ještě vůbec nejsou připraveny s chůzí začít. Poraďte se s pediatrem. V případě jakýchkoli odchylek od správného vývoje pomohou fyzioterapeuti. Ti z Prahy mají letité zkušenosti https://euc.cz/nase-zarizeni/kliniky/euc-klinika-praha-opatovska/ a jsou ve své ordinaci připraveni pomoci nejen vašemu potomkovi v jakémkoliv věku, ale i vám narovnat pohybové stereotypy tak, aby došlo k přirozenému harmonickému rozvoji celého pohybového aparátu. 

ttps://euc.cz/nase-zaizeni/kliniky/euc-klinika-praha-opatovska/

Pohyb s radostí a rozumem

Až 75 % všech školáků má bolesti zad, skoliózu a nesprávné držení těla. K tomu výrazně přispívají nedostatek pohybu, nadváha, jednostranná zátěž i některé typy sportů: například tenis, hokej, florbal. Ty je potřeba kombinovat s plaváním, jógou, chůzí. Děti potřebují střídat činnosti a v případě nevhodného držení těla, bolestí zad a dalších obtíží navštívit odborníka. Fyzioterapeut dítě vyšetří a navrhne kompenzační cviky, jejich sestavu a frekvenci cvičení tak, aby se pohybový aparát harmonizoval. Je samozřejmě nutná spolupráce s rodinou: rodič se cviky naučí a dohlíží na to, aby dítě cvičilo pravidelně a cviky provádělo přesně, jinak nepřinese aktivita potřebný efekt.  Pravidelné návštěvy fyzioterapie jsou přínosem v obdobích růstových akcelerací, kdy dítě vyroste za několik týdnů o řadu centimetrů a může se mu zcela změnit postavení osy pohybového aparátu.

Se zády si užijí budoucí maminky

klinikaSkupinou, která se ráda svěří do rukou fyzioterapeuta jsou těhotné ženy. V důsledku zvyšování váhy a změně těžiště těla (s rostoucím bříškem se posouvá dopředu) se mění chůze a držení těla. Těhotné často trápí bolesti bederní a křížové páteře. Zvětšování prsou v průběhu gravidity zatěžuje oblast hrudní páteře, hmotnost zase klouby dolních končetin.  Fyzioterapeuti pomohou cílenými postupy budoucí mamince s nácvikem optimálního držení těla tak, aby co nejméně zatížila některou z partií pohybového skeletu. Mamince nastaví cviky v jednotlivých obdobích gravidity tak, aby se udržela v kondici, předešla bolestivým stavům zad a kloubů, zůstala stabilní a ke konci postupně rozvolňovala kyčelní klouby a připravovala se na porod.

https://euc.cz/nase-zarizeni/kliniky/euc-klinika-praha-opatovska/

Sabina Herainová,

eVisions Advertising s. r. o.

Podobné příspěvky

Paní Renata Moringa Steinmetzová odpovídá na otázky ohledně moringy a koronaviru

Afri

V Aquapalace Praha začíná celostátní kampaň Týden saunování

Jaroslav Hauer

Všeho moc škodí…

Afri