Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Kofein si můžete dopřát i v těhotenství

salek s kavou

Podařilo se, čekáte děťátko! Kromě očekávání plného radosti čeká budoucí maminku i pár omezení. Najednou si nemůžete dopřát některé potraviny, které milujete a ani šálek kávy. Nebo ano?

kávaKofein je jeden z nejoblíbenějších stimulantů, který konzumujeme. Nenachází se však jen v kávě. Vysoký obsah kofeinu mu i čokoláda, najdeme ho v čaji v kakau, energetických nápojích, v některých lécích…

V době těhotenství se schopnost zpracovávat kofein v těle ženy zpomaluje. Přes placentu se dostává do krevního oběhu dítěte, které ho ještě neumí odbourávat. Proto se mu v těle hromadí. Je to bezpečné?   

Káva ano, ale s mírou

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i podle Amerického kolegia porodníků a gynekologů (ACOG) si těhotné ženy nemusí v době těhotenství a kojení úplně kávu odpírat. Doporučuje se však pít ji s mírou – maximálně 200 mg denně.

Podle farmakologa Iana Musgrave z University of Adelaide, který píše i pro populárně-naučný magazín The Conversation je to s kofeinem v těhotenství takto: Mírná spotřeba kávy je spojená se zdravotními benefity jako snížení rizika vzniku srdečních chorob a cukrovky druhého typu. Přiměřená spotřeba kofeinu je v zásadě bezpečná. Pozor bychom si však měli dát pokud jde o větší spotřebu kofeinu, u těhotných může způsobovat riziko potratu, případně může mít negativní vliv na jejich dítě.“

Dřívější studie naznačovaly, že bezpečná dávka je mírně pod hranicí 300 mg kofeinu denně, ale ukázalo se, že tyto studie vycházely z omezeného množství dat. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) proto snížil doporučovanou denní hranici na 200 miligramů kofeinu.

Hrnek, dva nebo více?

Kolik kávy teda můžete vypít? „Množství kofeinu v kávě se liší podle druhu kávy, ale i podle způsobu přípravy. Kofein se uvolňuje z kávy jako poslední, takže malé espresso ho obsahuje méně než káva déle překapávaná nebo filtrovaná,“ vysvětluje baristka a znalkyně kávy Monika Matúšová z pražírny Zlaté Zrnko.

Těhotná si tak může dopřát jeden hrnek silné kávy či dva hrnky středně silné kávy denně.

K dennímu příjmu kofeinu je potřeba přidat i jeho další zdroje. Hrnek čaje může mít od 20 do 120 mg kofeinu, hrnek kakaa nebo 100 gramů horké čokolády 3 až 32 mg.

Kofein se nachází i v kolových a v energetických nápojích (50 – 160 mg v plechovce) a v některých lécích na bolest.

Káva bez kofeinu

Řešením, jak si vychutnat hrnek kávy, ale bez rizika, že dítě bude vystaveno vlivu nadměrného množství kofeinu, může být bezkofeinová káva. „I ta ve skutečnosti obsahuje kofein, ale v minimálním množství, hrnek takové kávy může mít 2 až 4 mg kofeinu,“ říká M. Matúšová ze Zlatého Zrnka.

kavaUpozorňuje však na to, že není jedno, jakým způsobem byl kofein z kávy odstraněný. „Dá se to udělat bez chemie, takzvaným švýcarským vodním procesem nebo chemicky pomocí rozpouštědla, například chloroformu,“ vysvětluje odbornice.

Jak má však budoucí maminka, milovnice kávy, ale v tomto oboru laik, zjistit, jakým způsobem byla káva zbavená kofeinu? „Odkofeinování je složitý proces, náročný na čas i peníze. I následné pražení zrn vyžaduje speciální přístup. Chemický způsob odkofeinování je o něco rychlejší a levnější, a to se projeví i na ceně kávy. Pražírny, které se vybraly nechemickou cestu, musí tento způsob projevit do ceny, takže ta může být kromě chuti vodítkem, podle kterého si vyberete kvalitní bezkofeinovou kávu“ doporučuje baristka.

Kolik je v tom kofeinu?

Zdroj kofeinu Objem Množství kofeinu v mg
Filtrovaná káva 240 ml 100
Espresso 30 ml 60
Čaj 150 ml 32
Horká čokoláda 150 ml 4
Energetický nápoj 330 ml 80
Mléčna čokoláda 30 g 20
Kola 330 ml 39
Bezkofeinová káva 240 ml 2
Kakao 240 ml 26

Produktové tipy – slovenská káva Zlaté Zrnko

Řemeslná pražírna Zlaté Zrnko nabízí prémiové ručně sbírané kávy z původem, směsi namíchané podle nejoblíbenějších chutí, směsi 100% arabica a směsi arabica s robustou pro všestranné použití do kaváren, domácích a kancelářských espresso kávovarů, jakož i kávy pražené na alternativní přípravu.

 Káva Zlaté Zrnko – Fitkáva , 200 gramů, cena 199 Kč.

Káva Zlaté Zrnko – Fitkáva je 100% brazilská arabica odkofeinovaná švýcarským vodním procesem, díky kterému může být tato káva certifikována jako organická. Má vyvážené chutě typické pro brazilské kávy a její chuť je k nerozeznání od kofeinových káv. Podíl kofeinu je minimální, odstraňování kofeinu se sníží o 90-99%.

Původ: Fitkáva je směs 100% arabica z Brazílie.

Naše zkušenost: Fitkávu jsme napražili podle doporučení italské pražírny přímo u výrobce bezkofeinové kávy a výsledek byl neuvěřitelný, je k nerozeznání od kofeinové a zároveň je zdravá na rozdíl od jiných bezkofeinovou káv které odkofeinovávají chemicky. Název FitKáva jsme zvolili jelikož je možné jí vypít více než kofeinových káv a tím přijímat více pozitivních účinků, které kvalitní káva nabízí.

Káva Zlaté Zrnko – Rómeo, 200 gramů, cena 149 Kč.

Káva Zlaté Zrnko – Romeo je vyšší klasika italského espressa. Bohaté a plné tělo. Jeho jemná ovocnost se dá charakterizovat chutí mandlového koláče, kakaa a marcipánu. Nejlépe tyto chutě vyniknou v cappuccinu. Káva Romeo se výborně hodí i na moku a filtr. Pražená na espresso, ale výborná i v alternativních způsobech přípravy.

Ocenění: Vítěz 1 hvězdy na Great Taste Awards 2018 v kategorii espresso.

Původ: Káva Romeo je směs 6 až 7 káv s původem, 85% arabica a 15% robusta. Každá směs Zlaté Zrnko je výsledným souzněním chutí káv z nichž je složena a je namíchána podle chutí lidí. Směsi Zlaté Zrnko míchají italští odborníci v laboratořích přímo v přístavu. Míchají se z různých zdrojů tak, aby každý měsíc, každý rok měly stejnou výslednou chuť.

E-shop a více info najdete na webu: www.zlatezrnko.cz

 

Podobné příspěvky

Stovky Češek si ročně nechají zamrazit svá vajíčka

Afri

Mladí pacienti často trpí závažnějšími formami nemoci chronických zánětů střev

Afri

Koronavirus drtí obézní pacienty

Afri