Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Menopauza: Konec dobrým dnům, nebo nová éra?

Doctor checking breathing

Dříve či později to čeká každou z nás – z vaječníků se přestanou uvolňovat vajíčka. Sbohem menstruace! Nastal čas druhé puberty, tedy zásadních hormonálních změn v těle. I když konec plodnosti je stav trvalý, menopauza a její nepříjemné projevy mají svůj začátek a konec. Se vším ostatním mohou pomoct kvalitní výživové doplňky a kosmetika.

Menopauza není trvalý stav

zenaVíte, že většina z nás slovní spojení „jsem v menopauze“ používá nesprávně? Podle lékařů je totiž menopauza poslední menstruace. Té předchází takzvaná perimenopauza, tedy postupné klesání hladiny hormonů, především estrogenu.

V době této fáze se některým ženám menstruace zkracuje a zmírňuje, jiným se může prodloužit nebo zintenzivnit. Je to velmi individuální.  

Poslední kapka

Každé z nás však klesá hladina hormonů, v důsledku čehož jsme nejen náladové, ale mám i víc vrásek, povadlejší pleť a kila se nám mohou lepit na tělo, ani nevíme jak. Chuť na milování už není taková, jaká bývala dříve.

To jsou jasné projevy perimenopauzy. Začíná asi rok před poslední menstruací (menopauzou) a trvá ještě asi rok poté, kdy se ženská děloha naposledy očistila posledními kapkami krve. Je to ale velmi individuální, proto neberme tyto časové údaje doslovně.

Pamatujete si ještě, jak se vám měnilo tělo v pubertě, kdy se začala zvedat hladina estrogenu? Rostla nám prsa, což bylo super, ale objevily i pupínky na tváři, což už tak skvělé nebylo. Zaoblily se boky a další partie, dívčí tělo se pomalu proměnilo na ženské.  

Fyziologickým změnám se nedá vyhnout ani v období, kdy hladina estrogenu a dalších hormonů v době přechodu zase klesá. Může docházet k řídnutí kostí, vypadávání vlasů, lámání nehtů a naše pokožka potřebuje více hydratace a péče.

Kromě estrogenu přicházíme i o kolagen-bílkovinu s vláknitou strukturou, jejíž úlohou je zpevňovat, posilovat a regenerovat tkáně. Tedy svaly, kosti, sliznici.

Naše svaly můžeme udržovat v kondici pohybem, avšak sliznice chůzí ani jógou neochráníme. Úbytek kolagenu má za následek větší náchylnost pochvy. Výjimkou není ani suchost a pálení nebo větší náchylnost k různým zánětům.

Na všechno existuje řešení

V tomto období se doporučuje používat na intimní hygienu preparáty s vyšším pH, aby se zamezilo zánětům pochvy v důsledku zásaditějšího prostředí.

Při pocitu suchosti, pálení a svědění jsou praktické vaginální čípky s obsahem beta glukanů a sodné soli kyseliny hyaluronové. „Pomáhají udržovat přirozenou vlhkost a přirozené pH intimních partií a zároveň vytvářejí a obnovují kultury, které v těchto částech těla žijí a chrání je,“ radí Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. Vaginální čípky Femiglucan zmírňují pálení, svědění a pocit suchosti pochvy.

Kolagen je potřeba v tomto období tělu dodávat externě. I když je dnes nabídka kolagenu široká a můžeme si ho doplňovat ve formě tablet, prášku či injekcí, velmi účinný je kolagen v tekuté formě k pití. „Díky tomu, že se dá pít, se ho do organismu vstřebá největší množství a peptidy kolagenu se dostanou všude tam, kde je tělo potřebuje,“ vysvětlila nám Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.

colagen na kloubyTak teda, na zdraví! Pitím kolagenu v kombinaci s vhodným cvičením se dá dokonce do jisté míry předejít i inkontinenci, která může nabrat na síle právě v období menopauzy, a to v důsledku sestupu pánevních orgánů do pánevního dna.

Dobrou zprávou je, že po bouřlivém období, kdy se hladiny hormonů mění, opět nastane pokoj a klid. Ženské tělo už nikdy nebude takové jako dříve, to ale vůbec neznamená konec dobrým dnům. Naopak, aktivním životním stylem, který zahrnuje nejen pohyb, ale i trávení času s kamarády v prostředí, kde je nám dobře, hodně smíchu a radosti a konec příznaků, které nás provázely celým „menopauzální“ obdobím, přináší do života nový rozměr svobody. Berme to tak, že nová éra začíná a my můžeme vidět sebe sama v novém světle.   

Hana Palečková

Podobné příspěvky

Onkologičtí pacienti oslaví život

Aleš Fritscher

Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí slunečnice

Aleš Fritscher

„Náš úsměv je křehký“

Aleš Fritscher