Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Mikrobiom – analýza střevního mikrobiomu

mikrobiom

Co je mikrobiom? Jedná se o vysoce dynamický soubor zdraví prospěšných i patogenních mikroorganismů, především bakterií, ale také virů, archeí, hub a prvoků. Střevní mikrobiom se obměňuje během různých stádií lidského vývoje na základě genetické dispozice a vlivu vnějšího prostředí a životního stylu. Mikrobiom se podílí na metabolizmu léčiv, formuje lidský imunitní systém a chrání ho před infekcemi, pomáhá s trávením a vstřebáváním živin z potravy, produkuje vitamíny a další živiny. Dále se podílí na regulaci hladiny cukru v krvi a metabolismu lipidů a také ovlivňuje nálady a duševní zdraví člověka. Analýza mikrobiomu střev poskytuje sportovcům i široké veřejnosti možnost získat detailní vhled do vlastního těla a přijmout informovaná rozhodnutí, která mohou mít významný dopad na jejich celkovou fyzickou i duševní pohodu,“ popisuje ředitelka Genetify Veronika Seidlová.

Jakou technologii používáme?

Sekvenace nové generace (NGS) umožňuje paralelní sekvenování tisíců až milionů krátkých fragmentů DNA současně, navíc s vysokou přesností a citlivostí v porovnání s tradičními metodami (například dříve využívaná kultivace). Použití technologie NGS nabízí nejenom fascinující vhled do komplexního světa mikroorganismů v našem trávicím systému, ale také slibuje využití pro širokou veřejnost a sportovce. „Metodu NGS pro analýzu mikrobiomu jsme si optimalizovali v našich brněnských laboratořích a vědecké výsledky převedli do srozumitelné řeči, aby z těchto dat mohl těžit opravdu každý“ dodává Jitka Novotná, vědecká managerka Genetify.

Využití

Náš výzkum otevírá nové možnosti pro všechny, kteří se zajímají o své zdraví a výkonnost.” hovoří ředitelka Genetify Dr. Veronika Seidlová. Význam analýzy mikrobiomu střev je opravdu velký pro širokou veřejnost. Studie ukázali, že mikrobiom střev je úzce propojen s imunitním systémem, trávicím procesem, i s naším psychickým stavem. Identifikace nerovnováhy v mikrobiomu může přispět k prevenci a léčbě různých onemocnění, včetně obezity, cukrovky, autoimunitních chorob, a dokonce i duševních poruch.

Velký význam může mít analýza také pro sportovce. Sekvenace nové generace umožňuje sportovcům získat hlubší pochopení o jejich trávicím systému a individuálních potřebách. Na základě těchto informací mohou optimalizovat svou stravu, tréninkový režim, a dokonce i přizpůsobit doplňky stravy, aby maximalizovali své sportovní výsledky. „Představte si, že můžete zjistit, jaké bakterie obývají vaše střeva a jak to může ovlivnit vaše zdraví a výkon. Můžete získat informace, které vám pomohou optimalizovat vaši stravu, cvičení a celkový životní styl. To vše díky analýze mikrobiomu střev.“ Jitka Novotná

Balíčky

V současné chvíli Genetify nabízí 3 balíčky analýzy mikrobiomu střev, kdy všechny obsahují společnou část, kde klienti naleznou přehled základních parametrů odrážejících aktuální stav jejich mikrobiomu jako enterotyp, vyváženost či rozmanitost a každý z balíčků je pak rozšířen dle určitého tematického zaměření.  

Balíček Výživa se navíc zaměřuje na parametry jako propustnost střev pro tuky a toxiny, inzulinovou rezistenci, vstřebávání vitamínů a minerálů či například rozmanitost stravy. Balíček Stres a Únava, který se dále zaměřuje například na odolnost vůči stresu, zastoupení kysleniny gama-máselné a ovlivnění vaší nálady, či parametry ovlivňující kvalitu spánku. V neposlední řadě pak Gentify nabízí balíček Sport, kde je společná část rozšířena o parametry jako kvalita pohybové aktivit, predispozice pro sportovní výkon a výdrž, kvalita kosterního svalstva, svalové síly a svalového výkonu, či pevnost a kvalita kostí.

Eva Polívková

Podobné příspěvky

Jaro, pyly, alergie? Pozor i na prach

Aleš Fritscher

Naděje v nemoci pro třetí tisíciletí

Aleš Fritscher

Pravda a mýty o kortikosteroidech – kortikofobie je přežitek

Aleš Fritscher