Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Může kofein pomoci při hubnutí?

Braden Douglas

Léto, grilování, dovolená a žádný stres s tím co jím……tak má vypadat pravá pohoda. Může se ale stát, že díky dovolenkovému módu přibereme nějaké to kilo navíc.

David SvobodaDůležité ale je, abyste se ve svém těle cítili dobře. Pokud byste chtěli udělat malou změnu, zde je několik užitečných tipů, jak rychleji spalovat tuky a netrápit se.

Pokud to nebudete přehánět s jeho množstvím, tak ano

Jezte, jezte!

Potřebujete alespoň snídani, oběd a večeři. Ještě lepší je, když si dáte také svačinu a odpolední svačinu. Případně druhou večeři, pokud chodíte spát pozdě. Pravidelný příjem potravy udržuje metabolismus v chodu, a to je pro spalování tuků velmi důležité.

Samozřejmě při pravidelném stravování nepotřebujete obrovské porce, kterým byste se naopak měli vyhýbat. A můžete si občas dovolit zhřešit, dopřát si sladkosti nebo tučnější maso. Člověk je všežravec, a pokud je z každého rohlíku trochu, jeho organismus si s tím poradí. Naopak čím více si toho odepřeme, tím více toho sníme, když už nedokážeme odolat.

Dodržujte pitný režim

Pijte vodu. S bublinkami i bez. Čím více bublinek, tím kyselejší prostředí, což není dobré ani pro zuby, ani pro trávení. Jistě není třeba zmiňovat, že slazené nápoje obsahují velké množství cukru, který je pro udržení váhy a kondice užitečný asi jako šála v létě. Vhodnými nápoji jsou naopak čaj a káva. Mimo jiné kvůli kofeinu.

 Kofein náš každodenní

salek s kavouPřestože vědecké studie opakovaně potvrzují zdravotní přínosy kávy, stále se mluví o nebezpečí závislosti na kofeinu. Není se čeho obávat, pokud nepijete kávu po hektolitrech a na lačný žaludek.

Naopak využijte potenciál kofeinu, který pomáhá při odbourávání tuků. Kofein je jednou z posledních látek, které se v kávě uvolňují, takže pokud si chcete dopřát pořádný kofeinový booster, dejte si místo malého espressa kávu, která byla delší dobu filtrovaná, například lungo nebo kávu filtrovanou za studena,” doporučuje znalkyně kávy a baristka Monika Matúšová z pražírny Zlaté Zrnko.

Kofein si sám o sobě s tukem neporadí, ale pomáhá udržovat metabolismus v chodu, což je důležité pro neukládání a odbourávání tuků. “Stimulační účinek kofeinu lze využít i při sportovní aktivitě. Ne náhodou si sportovci před tréninkem dávají zelený čaj nebo šálek kávy,” říká M. Matúšová.

Nepřehánějte to se sportem

Pokud je příjem kalorií vyšší než jejich výdej, tuk na vašem těle se bude pohybovat, ale opačným směrem. Zároveň byste to však neměli přehánět ani se sportem. Při intenzivní kardio aktivitě se určitě zapotíte, což není špatně, posílíte také srdce a může se zvýšit kapacita plic, ale vaše tělo bude využívat hlavně cukry. Tukových zásob se téměř nedotkne. Tuky se naopak spalují při pomalejší, ale delší fyzické aktivitě, jako je rychlá chůze nebo pomalý běh.

Zní to docela dobře, že ano, nasnídat se, pak si dát šálek své milované kávy a vyrazit svižným tempem na pěknou, řekněme čtyřicetiminutovou procházku. Potěší to tělo i mysl a eliminuje se ukládání tuků.

Hana Palečková

Podobné příspěvky

Lidé s Parkinsonovou chorobou pociťují rozdíly v účincích léků

Afri

Dtest -Černé čaje povzbudí

Afri

Někteří výrobci doplňků stravy zneužívají koronavirovou epidemii

Afri