Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Můžete se nakazit sexuální chorobou ve vířivce?

laska

Měli jste někdy rizikový sex? S milencem či milenkou, s neznámým člověkem na jednu noc, s prostitutkou anebo s partnerem, u kterého si nejste zcela jisti jeho věrností. Bohužel i v dlouholetém manželství si nemůžete být nikdy jistí. Strach z nákazy pohlavní chorobou může hlodat v hlavě velmi intenzivně. „Důležité je problémy řešit včas a stud nechat stranou,“ říká MUDr. Přemysl Procházka z venerologické ambulance v Praze a odpovídá na časté otázky.

1. Dobrý den. Manžel mi byl nevěrný a nakazil se pohlavně přenosnou nemocí, kondylomaty. Momentálně se léčí. Je možný případný přenos používáním společného sociálního zařízení a koupelny?

Kondylomata acuminata jsou virové bradavice z čeledi HPV, které nezpůsobují rakovinu genitálu. Přenášejí se pohlavním stykem, včetně orálního, eventuálně vlhkým ručníkem, je možný rovněž přenos ve vířivce. Při dodržování běžných hygienických návyků, propláchnutí vany po sprchování, se nelze virem HPV nakazit. Navíc si každý z nás vytváří většinou dostatečné množství protilátek, které zabrání rozvinutí infekce a vzniku kondylomat. Vhodné by ovšem bylo, protože má za sebou rizikový sex, aby se nechal vyšetřit i na syfilis, hepatitis B a C, HIV, kapavku a zejména na urogenitální chlamydie, které se často vyskytují s kondylomaty.

2. Nedávno jsem měl s cizí ženou orální sex bez prezervativu. Je možné, abych se od ní nakazil nějakou pohlavní chorobou, a o jaké by se případně mohlo jednat?

Pokud se týká orálního sexu, je zde riziko přenosu kapavky, chlamydií, syfilis a HIV. Ovšem záleží na tom, zda je žena riziková. Pokud máte pochybnosti, raději se dostavte na venerologickou ambulanci k vyšetření, ovšem ne dříve než čtrnáct dní od posledního sexu. Před výtěrem z krku nejezte, nepijte a nekuřte. Tímto se vyloučí chlamydie nebo kapavka. Výsledek odběru krve na syfilis a HIV je stoprocentní až tři měsíce od posledního rizikového styku.

3. Přítel, se kterým jsem už rok, se nakazil kapavkou. Tvrdí mi, že mi nevěrný nebyl a vymlouvá se, že to mohl chytit ve vířivce. Jak to vidíte vy, říká mi pravdu?

Nebudu vám nic nalhávat, kapavka se jinak, než sexuálním přenosem nepřenáší, týká se to i orálního sexu. Z vířivky se člověk kapavkou nakazit nemůže. Bakterie, která kapavku způsobuje, v horké vodě ihned uhyne, a tudíž není obsah vířivky infekční. Měla byste se nechat vyšetřit na venerologii, i výtěrem z dutiny ústní, kde se může kapavka bezpříznakově vyskytovat. Po dobu jeho léčby spolu určitě nemějte sexuální kontakt.

MUDr. ProcházkaDotazů bylo tolik, že z nich MUDr. Procházka sestavil knihu Venerologie – 100 otázek a odpovědí, které vám pomohou nenakazit sebe a své blízké pohlavní chorobou. Informační portál LabTestsOnline.cz pro vás vybrané otázky a odpovědi zkrátil, ale celé si je můžete přečíst v knize a na webu www.labtestsonline.cz Tam se dozvíte i podrobné informace o příznacích, a především o testování pohlavních chorob. Tady najdete vše důležité, co vás zajímá a styděli jste se zeptat.

Informační projekt Lab Tests Online.cz již 15 let přináší pacientům i zdravým lidem osvětu a šíří zdravotní gramotnost. Jedním z témat jsou i pohlavní choroby, které jsou mezi lidmi stále tématem choulostivým. Potvrzují to i dotazy na webový portál a statistika návštěvnosti jednotlivých stránek. „Od roku 2015 sledujeme počet dotazů a jejich zaměření a jednoznačně nejčastěji se lidé ptají na sexuálně přenosné nemoci. Zajímají se o příznaky nemocí a především o to, kde se mohou nechat testovat,“ vysvětluje profesor Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni, který ve spolupráci se svými kolegy na dotazy z nejrůznějších oblastí lidského zdraví odpovídá. Vážíme si této důvěry v portál Lab Tests Online.cz a jsme velmi rádi, že můžeme nabídnout nejen kvalifikovanou odpověď, ale především podrobné informace o nemocech a jejich testování.“

Lenka Sládková

Podobné příspěvky

První zásilky “pilulky na covid”

Afri

Carsharing HoppyGo a SKODAAUTOpomaha zajistí s organizací ADRA distribuci lékařských pomůcek 

Afri

Zažíváme největší pokles ve vakcinaci proti viru HPV

Afri