Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Nový lék na covid-19 může zabránit polovině hospitalizací a úmrtí

covid-dog

Molnupiravir – orálně podávaný lék na covid-19 vyvíjený společnostmi MSD (v USA a Kanadě známá jako Merck) a Ridgeback Therapeutic je u konce třetí fáze testování. V ní prokázal snížení rizika hospitalizace nebo úmrtí přibližně o 50 % ve srovnání s placebem, a to u ambulantně léčených pacientů s mírným a středním průběhem nemoci. Dokončení třetí fáze výrobci očekávají do několika týdnů. Následně ihned požádají v USA o povolení k nouzovému použití a současně podají žádosti regulačním agenturám po celém světě. Do konce roku 2021 chtějí vyrobit dávky pro deset milionů pacientů.

Nový lék na covid-19 může zabránit polovině hospitalizací a úmrtí

Molnupiravir je ve finální fázi testování a k českým pacientům se může dostat jako k jedněm z prvních – už na konci roku

V klinické studii nikdo z pacientů s covidem-19, kterým byl molnupiravir podán, nezemřel a nezávislí poradci doporučili vzhledem k pozitivním výsledkům ukončit další nábor pacientů do studie. „Data o účinnosti, která jsme získali ve třetí fázi klinického testování, prokazují, že molnupiravir dokáže významně snížit riziko hospitalizace a úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Momentálně máme dostatek důkazů, abychom mohli experimentální část výzkumu ukončit a začneme se soustředit na administrativní kroky, které povedou ke schválení léku,“ říká Stefano Santangelo, generální ředitel MSD v České republice. Ihned po ukončení třetí fáze testování požádají výrobci americkou agenturu FDA (Food and Drug Administration) o povolení nouzového používání léku. V zemích mimo USA budou podávat žádosti na místní regulační autority včetně Evropské lékové agentury EMA. Molnupiravir by se tak mohl stát prvním orálně užívaným antivirotikem proti nemoci covid-19.

Výrobce už je v kontaktu i s českým ministerstvem zdravotnictví. „Chceme, aby byl nový lék k dispozici pro české pacienty co nejdříve. Ministerstvo jsme oslovili k jednání, abychom zjistili, jak můžeme společně postupovat, aby – v případě schválení – našel nový lék co nejkratší cestu i k českým pacientům,“ dodává Jakub Zadák, který má v MSD na starosti vstup nových produktů na trh.

Molnupiravir je experimentální orálně podávaný antivirotický lék, který brání množení viru SARS-CoV-2 v těle pacienta tak, aby nedošlo k těžkému průběhu onemocnění covid-19. Ve studii molnupiravir zabránil u poloviny léčených pacientů s covidem-19 tomu, aby skončili v nemocnici nebo zemřeli. Pacienti zařazení ve studii užívali čtyři tablety léku dvakrát denně po dobu pěti dnů.

O společnosti MSD

MSD je přední globální biofarmaceutickou společností. Již 130 let se zaměřuje na výzkum a vývoj léčiv a vakcín proti těm nejzávažnějším onemocněním. Vývoj nových možností léčby a prevence byl a zůstává jejím posláním umožňujícím chránit to nejcennější – život. V USA a Kanadě působí pod názvem Merck.

O společnosti Ridgeback Therapeutic

Ridgeback Therapeutic je biofarmaceutickou společností, která se zaměřuje na nová infekční onemocnění. Je výrobcem například léku proti ebole.

Veronika Ostrá

Jakub Zadá

 

Podobné příspěvky

Maskné je druh vyrážky, který je úzce spojený s nošením roušky

Redakce

Dánsko zastavuje očkování lidí do padesáti let

Redakce

Revma může napadnout i plíce

Redakce