V České republice je spuštěn projekt využívající pokročilý software, který automaticky a na dálku monitoruje zdravotní stav pacientů v reálném čase. Software pomocí algoritmů analyzuje data z přístrojů pro dálkové monitorování, identifikuje epizody spojené s rizikem nebo zhoršením srdeční činnosti a doporučuje klinické reakce.
Software pro monitorování stavu srdce pacientů na dálku umožňuje zlepšit diagnostiku a intervenci
Díky agregaci dat od různých výrobců, sjednocení datových formátů a vytvoření jednotné struktury poskytuje software uživatelům přehledné informace o jejich zdravotním stavu prostřednictvím uživatelsky přívětivého rozhraní. Upozornění jsou personalizována na základě individuálního stavu uživatelů, a na základě těchto poznatků se prioritizují diagnostické nebo terapeutické zásahy.
Software pracuje na principu pokročilého zpracování dat z IoT sítě na cloudové platformě MindSphere Siemens, která poskytuje robustní bezpečnostní standardy potřebné pro zajištění bezpečnosti uložených dat.
„Tento nový software usnadňuje vzdálené monitorování pacientů s implantabilními kardiologickými přístroji, což umožňuje efektivnější ambulantní péči“, vysvětluje Erik Feldman ze společnosti VDT Technology a dodává: „Použití pokročilé technologie k analýze dat pacientů a navrhovaní relevantních odpovědí má potenciál hrát významnou roli při zmírňování a minimalizaci rizik způsobených srdečními a s tím souvisejícími zdravotními problémy.“
Kardiostimulátory jsou stále běžnější, přičemž trh s těmito implantovanými přístroji vzrostl v letech 2016 až 2023 celosvětově o 30 % a v letošním roce dosáhne obratu 20 miliard USD.
Momentálně se projekt v pilotní fázi testuje v Komplexním kardiovaskulárním centru Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Poté, co získá nezbytné certifikace, může být software uveden na trh. Očekává se, že budou ho využívat kardiovaskulární centra, nemocnice a implantační centra. Druhotnými zákazníky mohou se rovněž mohou stát zdravotní pojišťovny.
Software existuje ve dvou jazykových verzích – češtině a angličtině, a pokud bude úspěšně implementován ve Všeobecné fakultní nemocnici, bude se moci komerčně nabízet i dalším nemocnicím a zdravotnickým zařízením v národním a mezinárodním měřítku.
“S rostoucím počtem lidí, kteří používají implantované srdeční přístroje, roste potřeba vytvářet a zavádět řešení, která usnadňují efektivní léčbu,” říká prof. MUDr. Jan Bělohlávek, PhD. z Emergency E-Health a.s. a pokračuje: “Tento proces umožní zdravotníkům alokovat svůj čas tam, kde je ho nejvíce potřeba, a zároveň zajistí, že se pacientům dostane optimální péče.”
VDT Technology a.s. jako systémový integrátor nabízí komplexní řešení pro inteligentní systémy monitoringu, řízení a správy dat. V prostředí IoT platforem připravuje pokročilé expertní funkcionality, jakými jsou simulace, predikce a digitální modelování. Více informací najdete na www.vdttechnology.com
Inovační centrum PATRIC (Prague Technology and Innovation Center, a.s.) je mezinárodní centrum výzkumu pokročilých technologií a inovací se zaměřením na energetiku, dopravní telematiku a elektromobilitu, vodohospodářství, telemedicínu a koncept chytrých měst a obcí. PATRIC nabízí vysokou mírou kompetence v aplikaci a využití nových technologií jako je digitalizace, IoT a umělé inteligence. PATRIC provádí průmyslový výzkum a experimentální vývoj, podílí se na efektivním transferu technologií a znalostí, a propojuje svět akademické sféry, businessu a veřejné správy. Více informací najdete na www.patric.expert.
Emergency E-Health a.s byla založena v roce 2020 za účelem podpory světového rozvoje e-Health a moderních informačních systémů ve spojení s medicínským uplatněním a využitím pokročilých technologií.
Kateřina Fričová