Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Plísňová onemocnění kůže v letních měsících

plisne-nohou

Léto je tady! V sandálech a nátělnících jsme odhalili jinak skryté části těla a ejhle, mohli jsme objevit červené skvrny, které navíc svědí, olupují se a nevypadají hezky. Velmi častým kožním problémem vyskytujícím a zhoršujícím se v letním období je plísňové onemocnění Pityriasis versicolor.  

Plísňová onemocnění kůže v letních měsících

Plísňová onemocnění se objevují zejména u lidí, kteří pobývají ve vlhkém a teplém prostředí, hodně se potí. Potíže mají sportovci, ale také obézní jedinci a návštěvníci například veřejných termálních koupelí a vířivek, výjimkou nejsou ani děti. Vzhledem k tomu, že plísňové onemocnění kůže se velmi často a rádo vrací, je nezbytné vyšetření v kožní ambulanci s určením správné diagnózy a správného léčebného postupu trvajícího mnohdy až dva měsíce. 

lekarna„Pacienti často chtějí výskyt písní řešit samoléčbou a hledají v naší lékárně radu, co by mu mohlo při pomoci. Jestliže jsou kožní projevy pouze mírné a jedná se například jen o nebolestivé lehce svědivé drobné zarudnutí pod prsy nebo v tříslech, popřípadě dochází k bělavému mokvání v oblasti meziprstí nohou, pomáhá aplikace volně dostupných léčebných antimykotických prostředků, například lokální antimykotické krémy na bázi azolových preparátů aplikované 1-2x denně na postižené partie po dobu 3-4 týdnů,“ radí vedoucí Lékárny AGEL PharmDr. Jarmila Staszková.

Pokud však potíže po 3 týdnech přetrvávají, neváhejte navštívit odborného lékaře, který vyhodnotí příčinu onemocnění a nasadí cílenou léčbu. Zeptali jsme se MUDr. Edity Caletkové, kožní lékařky Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, na nejčastější letní plísňové problémy pacientů v její ordinaci: „V létě se působením potu a tepla dobře daří plísňovým onemocněním na různých částech těla. Projevují se růžovými oválnými ložisky s drobným olupováním na povrchu a zejména při okrajích. Projevy bývají rozesety na hrudníku, na zádech, někdy také i na krku a horních partiích paží. Po opálení ložiska zbělají a vytvářejí bělavé flíčky na jinak opálené snědé kůži, pacienti potom přicházejí do kožní ambulance s obavou, že u nich došlo k poruše pigmentace kůže trvalého charakteru.

Mezi další  časté kožní onemocnění zhoršující se v letních měsících patří plísňové onemocnění nohou a zapářkových lokalit, jako jsou oblast pod prsy, v tříslech a oblasti  ostatních kožních záhybů. Rizikovými faktory těchto onemocnění jsou zapocení, zvýšená vlhkost, obezita, cukrovka a imunodeficit. Často se jedná o zarudnutí, olupování suché kůže, popřípadě až mokvání doprovázené svěděním nebo až bolestivostí v daných lokalitách. K izolovanému postižení nohou dochází zejména při nošení těsné obuvi z nevhodných materiálů, například neprodyšná gumová či plastová letní obuv. K rozšiřování plísňových onemocnění obecně přispívá i nárůst cestování a infikování exotickými formami hub a kvasinek.“

Jak potvrdila paní doktorka, naštěstí se jedná o kožní onemocnění dobře léčitelné. Léčba spočívá v nanášení antimykotických přípravků na postižené plochy kůže. V Lékárně AGEL se dají zakoupit volně dostupné preparáty, které by si měly s daným onemocněním dobře poradit. Pakliže pacient dodrží doporučený léčebný postup a dojde ještě k šetrnému oslunění kůže po léčbě, všechna bělavá ložiska z kožního povrchu mohou vymizet. Pokud je postižení kůže pityriázou masivní, popřípadě léčba nefunguje či dochází ke zhoršování kožního nálezu, určitě je velmi vhodná návštěva kožního lékaře se stanovením diagnózy a navržením adekvátního léčebného postupu. „Lokální léčbu antimykotickými preparáty je nutno také podpořit zvýšenou hygienou, používáním  desinfekčních mýdel, popřípadě mýdel s obsahem stříbra či síry. Nošení vhodného volného oděvu z přírodních prodyšných materiálů a nošení volnější obuvi je pak při léčbě kožních plísňových onemocnění samozřejmostí,“ doplňuje další opatření kožní lékařka.

Iva Sokolovská

Podobné příspěvky

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu

Redakce

Roste počet úrazů dětí

Redakce

Iniciativa 21 upozorňuje na nejčastější mýty týkající se epidemie covidu

Redakce