Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Pomozme dětem s Downovým syndromem, aby mohly žít normálně

Světový den Downova syndromu

Edita Mrkousová: Nejlepším dárkem ke Světovému dni Downova syndromu je podpora dětí s touto genetickou odchylkou ve vzdělávání a rozvoji

Pomozme dětem s Downovým syndromem, aby mohly žít normálně

Anezka„Pouštěj jí Mozarta. Ten je pro mozek nejlepší, opakoval mi manžel, když jsem byla těhotná. V duchu jsme viděli, jak naše čtyři děti jednou utvoří kvarteto,“ vypráví maminka dnes pětileté holčičky. Narodila se s Downovým syndromem, ale i tak se možná mohou představy rodičů vyplnit. Že děti s Downovým syndromem jsou nevzdělatelné je totiž jen jeden z řady mýtů. „Ve skutečnosti mohou chodit do školy, hrát divadlo, sportovat, věnovat se umění, mít své koníčky a zájmy. Šanci na normální život si, stejně jako jejich vrstevníci, zaslouží. Ale cesta k němu není jednoduchá, vyžaduje mnohem více systematické péče, podnětů, a především možnost žít mezi zdravými,“ říká Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí, charitativního projektu Nadace Sirius. „Nic z toho však nejde bez peněz, a proto pojďme společně dát dětem s Downovým syndromem k jejich světovému dni 21. března dárek v podobě finančních prostředků pro jejich pozitivní rozvoj,“ vyzývá Edita Mrkousová veřejnost k účasti v kampani na podporu dětí s Downovým syndromem, která byla zahájena na www.patrondeti.cz právě dnes 15. března 2022 a potrvá do 15. května 2022.

Každý člověk je jiný, má jiné schopnosti vzdělávat se, má jiné zájmy a talenty. Platí to bez výhrad i pro děti s Downovým syndromem. „Mezi staršími dětmi a dospělými lidmi neznám z našeho spolku nikoho, kdo by neměl alespoň základní školu, ať už speciální nebo běžnou,“ tvrdí Gabriela Šalková předsedkyně spolku DownSyndrom CZ s celorepublikovou působností. „Pokud děti s Downovým syndromem dostávají stejné podněty z okolního prostředí jako jejich zdraví vrstevníci  tj. chodí do běžné školy, účastní se každodenních dětských dialogů, mohou s nimi trávit volný čas mají příležitost vyvíjet se a přiblížit se co nejvíce normám, které platí pro většinovou společnost,“ konstatuje Jana Jarošová z českobudějovické obecně prospěšné společnosti Ovečka. Pak mohou v dospělosti pracovat, žít v co největší míře samostatně a mít svůj život jako každý jiný člověk.

Zařazení dětí s Downovým syndromem mezi jejich zdravé vrstevníky ve školách či v zájmových aktivitách má však ještě jeden velmi důležitý efekt. „V dospělosti pak budou lidé chápat začlenění osob s Downovým syndromem či jiným postižením do běžného života jako normální stav. I proto se letos snažíme společně s Patronem dětí o co největší osvětu a podporu dětí s Downovým syndromem. Aby veřejnost věděla, jak se k nim chovat a co od nich očekávat,“ dodává Gabriela Šalková.

K rozšířeným mýtům o lidech s Downovým syndromem patří i to, že jsou šťastní a stále veselí, nebo naopak, že jsou nešťastní a nedokážou si s jinými lidmi vytvořit blízký vztah. Pravda není nic z toho. „Lidé s Downovým syndromem mají pocity jako každý z nás, jsou velmi empatičtí a dělají ostatním rádi radost. Blízké vztahy s okolím jsou pro ně velmi důležité,“ upřesňuje Karla Trusková z brněnského spolku Úsměvy.

Downům syndrom (trizomie 21. chromozomu) je vrozená genetická odchylka. Každá zdravá lidská buňka obsahuje 46 chromozomů ve 23 párech. Buňka dítěte s Downovým syndromem jich však má celkem 47. Místo dvou chromozomů ve 21. páru má tři. Odsud tedy pochází odborný název pro Downův syndrom: trizomie 21. Datum 21. 3., které bylo zvoleno světovým dnem Downova syndromu, tedy symbolizuje příčinu tohoto „onemocnění“.

Více informací o Downovu syndromu a příběhy dětí najdete na blogu Patrona dětí: https://patrondeti.cz/blog/kategorie/mimoradna-pomoc

Zajímají vás úspěšní lidé s Downovým syndromem? Příkladem mohou být český spisovatel a výtvarník Jiří Šedý, česká lyžařka a atletka Magdalena Sailerová, vítěz několika speciálních lyžařských olympiád Juraj Šuster, americká gymnastka Chelsea Werner, učitel s univerzitním titulem Pablo Pineda nebo zubař Sader Issa.

MgA. Kateřina Malatincová

Manažerka sítě klíčových Patronů

Foto: Hana Stránská

Podobné příspěvky

Speciální infolinka pro Pražany ke koronaviru Covid-19, tel. 773 782 856 a 773 782 850

Redakce

Epidemiologická situace v České republice je nejhorší v historii

Redakce

Očkování proti HPV chrání před rozvojem nádorů – až o 88 %

Redakce