Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Porucha příjmu potravy končí úmrtím až v 10 procentech případů 

Přestože jejich činnost může vést v krajním případě až k úmrtí uživatelů, právní postih či ukončení jejich činnosti je v současné legislativě takřka vyloučené. Řeč je o online platformách šířících pro-ana a pro-mia obsah, tedy obsah propagující anorexii či bulimii. Tématu se věnoval kulatý stůl v poslanecké sněmovně, který uspořádala Romana Bělohlávková. „Poruchy příjmu potravy jsou vážným onemocněním, u nějž činí úmrtnost až 10 procent,“ uvádí dětská lékařka a poslankyně za KDU-ČSL.

Rizikovou skupinou jsou především dívky ve věku od 13 let. „Ačkoli dívky tvoří 90–95 procent ohrožených, problematika se intenzivně dotýká také chlapců. Nemoc přitom nezasahuje jen samotné dívky a chlapce, ale postihuje celou rodinu,“ upřesňuje členka sněmovního zdravotnického výboru Romana Bělohlávková (KDU-ČSL).

 
Odborníci se shodují, že s rozvojem sociálních sítí dochází k šíření psychických poruch, včetně poruch příjmu potravy. „Nemůžeme jednoznačně konstatovat, zda sociální sítě způsobují úzkosti a deprese. Souvislost mezi užíváním sítí a psychickými problémy ale existuje,“ upozorňuje Klára Mikulcová z Univerzity Palackého v Olomouci.
 
Děti jsou na sociálních sítích ve větší míře vystaveny srovnávání se s druhými,“ říká Mikulcová a upozorňuje speciálně na dvě platformy. „V touze zhubnout nebo nabrat svaly se 14,88 procent dětí inspiruje na Instagramu a 12,29 procent na TikToku,“ zprostředkovává výsledky průzkumu.
 
Propagace pro-ana či pro-mia obsahu je v současnosti na sociálních sítích velmi snadno dostupná. „Není moc těžké se k takovému obsahu dostat. Skupiny se na sebe nabalují, je snadné proklikat se k dalším a dalším,“prozrazuje Kateřina Kosinová z centra Anabell, které v Praze, Brně a Ostravě poskytuje nemocným s poruchou příjmu potravy pomoc.
 
Na Facebooku najdeme například československou pro-ana stránku. Loni na podzim měla sto příznivců, od té doby jejich počet vystoupal na 190. Ti začínají být aktivní i  chatových skupinách,“ přidává vlastní postřeh. „Není obtížné se do takové chatové skupiny dostat. Stálo mě to asi jedno odpoledne, než jsem se dočkala potvrzení své žádosti,“ přibližuje svůj vlastní průzkum konzultantka a poradkyně z centra Anabell.
 
Účastníkem kulatého stolu byl také Jakub Vinčálek z Policejního prezidia České republiky. Vidím zde velkou podobnost s chováním sexuálních predátorů. Projevují se jako komunita velmi otevřená danému jedinci. Ta jej pak vtahuje dovnitř a vytrhává ho z prostředí rodiny či školy,“ soudí vrchní komisař. Přiznává však, že právní postih je velmi obtížný. „V trestněprávní rovině je problematické někomu prokázat úmysl ublížit,“ říká Vinčálek.

Simon Dytrych
                                                                                                                                  

 

Podobné příspěvky

Díky sportovní genetice máte vaší budoucnost zapsanou v genech

Redakce

Vítězové ankety Dítě Česka

Redakce

Odhalí krevní testy, jestli za 10 let umřeme?

Redakce