Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Proč se vám nedaří zhubnout?

obezita

Léto už je zase tady a vy jste přes všechny možné diety a cvičení opět nespokojeni s výsledky svého snažení… Možná si říkáte, že už to není možné, kde děláte chybu. Kdo vám poradí? V dnešní době moderních technologií už hubnutí nemusí být jen pokus/omyl, ale díky nim a vlastnímu tělu můžete získat odpovědi na vaše otázky. Ty se totiž ukrývají blíž, než si myslíte, a to ve vašem střevním mikrobiomu…

Zeptejte se svých střev a zbavte se pohodlně kil navíc

V České republice obezitou loni trpělo 18 procent žen a 21 procent mužů. Podle Českého statistického úřadu mají zdravou váhu v Česku tři z deseti dospělých mužů a 43 procent žen. Mírnou nadváhu výpočet ukázal u 49 procent Čechů a 36 procent Češek. Celkem 21 procent mužů a 18 procent žen bylo loni na jaře obézních. Češi jsou tak na špici evropské obezity. Přitom dnes je už všeobecně známé, že s nadváhou jsou spojené nepříjemné nemoci a s nimi omezení. Kdyby střeva uměla mluvit, mohlo by být vše jinak, ale díky nejmodernějším technologiím už s nimi můžeme komunikovat. 

Co všechno střeva řeknou?

Mikrobiom máme každý jiný, záleží na našem životním stylu i psychickém rozpoložení. Důležité ovšem je, že uvnitř našich střev se odehrávají procesy, díky kterým buď hubneme nebo tloustneme. 

„Jedná se o vysoce dynamický soubor zdraví prospěšných i patogenních mikroorganismů, především bakterií, ale také virů, archeí, hub a prvoků. Mikrobiom se podílí na metabolismu léčiv, formuje lidský imunitní systém a chrání ho před infekcemi, pomáhá s trávením a vstřebáváním živin z potravy, produkuje vitamíny a další živiny. Dále se podílí na regulaci hladiny cukru v krvi a metabolismu lipidů a také ovlivňuje nálady a duševní zdraví člověka,“ vysvětluje význam slova mikrobiom Veronika Seidlová, ředitelka Genetify, která se výzkumem a analýzou mikrobiomu zabývá. 

Právě taková analýza mikrobiomu střev pomáhá široké veřejnosti získat detailní vhled do vlastního těla. 

Tuto metodu může tedy využít každý, kdo se zajímá o své zdraví a také výkonnost. „Studie ukázaly, že mikrobiom střev je úzce propojen s imunitním systémem, trávicím procesem, i s naším psychickým stavem. Identifikace nerovnováhy v mikrobiomu může přispět k prevenci a léčbě různých onemocnění, včetně obezity, cukrovky, autoimunitních chorob, a dokonce i duševních poruch,“ tvrdí Seidlová s tím, že střevní mikrobiom se obměňuje během různých stádií lidského vývoje na základě genetické dispozice a vlivu vnějšího prostředí a životního stylu. 

Díky porozumění vlastnímu tělu pak můžete nastavit takovou dietu nebo změnu životního stylu, která konečně začne fungovat a další léto už nebudete stát bezradně před zrcadlem…

Velký význam pro sportovce

Výsledky analýz umožňují sportovcům získat hlubší pochopení o jejich trávicím systému a individuálních potřebách. Na základě těchto informací mohou optimalizovat svou stravu, tréninkový režim, a dokonce i přizpůsobit doplňky stravy, aby maximalizovali své sportovní výsledky. 

„Představte si, že můžete zjistit, jaké bakterie obývají vaše střeva a jak to může ovlivnit vaše zdraví a výkon. Můžete získat informace, které vám pomohou optimalizovat vaši stravu, cvičení a celkový životní styl. To vše díky analýze mikrobiomu střev,“ říká vědecká manažerka Jitka Novotná.

Skupina vědců a odborníků, která má přístup k nejnovějším poznatkům a technologiím, jež byly donedávna dostupné pouze odborné veřejnosti a pacientům s lékařským doporučením, se tak rozhodla nabídnout své služby lidem, kterým není jejich zdraví lhostejné, ale nedaří se jim dosáhnout kýžených výsledků. A to ne proto, že by se nesnažili, ale protože jejich tělo si žádá něco jiného, než právě dostává…

Poznejte svou DNA

Informace jsou kromě ve střevech také samozřejme v naší DNA. I z té se dá udělat analýza, která odhalí, v jakých oblastech máte genetické předpoklady k mnohonásobnému překročení svých fyzických limitů, a také genetické varianty, které předurčují vaši náchylnost ke zranění či onemocnění. 

Eva Polívková

Podobné příspěvky

Přemýšlíte, jak si co nejvíc zpříjemnit chladné zimní období?

Afri

Rizikové kouření během pandemie? Kouří každý čtvrtý Čech

Afri

Valeo vyvinulo system pro sterilizaci vzduchu v autobusu

Afri