Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Topinambur – nedoceněná zdravá potravina

Topinambur, také známý jako Jeruzalémský artyčok,  je kořenová zelenina, která je populární nejen pro svoji chutnou oříškovou příchuť, ale také pro své mnohostranné zdravotní přínosy a snadné pěstování. Do Evropy byly topinambury dovezeny po objevení Ameriky. Nadzemní část rostliny dosahuje výšky 2-3 metrů, zatímco podzemní hlízy mají vejčitý až členitý tvar podle druhu sadby. Výhodou při pěstování je, že hlízy mohou zůstat i přes zimu, protože jsou odolné proti mrazu.

Léčivé účinky topinamburu:

Topinambur obsahuje mnoho důležitých živin, včetně inulinu, který je přirozeným probiotikem, což znamená, že pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru. Inulin také pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a má protizánětlivé účinky. Topinambur je také bohatý na vitamín C, který posiluje imunitní systém a pomáhá při hojení. Kromě toho obsahuje i vitamíny B, zinek, draslík a hořčík.

Vzhledem k tomu, že topinambur obsahuje velké množství inulinu, může být užitečný pro lidi s cukrovkou nebo jinými metabolickými poruchami. Inulin pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni a snižuje riziko vzniku cukrovky typu 2.

Topinambur také obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály, což může snižovat riziko vzniku rakoviny a jiných chronických onemocnění.

Pěstování topinamburu:

Výhodou při pěstování je, že hlízy mohou zůstat i přes zimu v půdě, protože jsou odolné proti mrazu. Hlízy se sázejí brzy na jaře do hloubky 10 až 15 centimetrů do sponu 35×35 až 50×50 centimetrů, nebo do řádků vzdálených 60 centimetrů, do předem zpracované a vyhnojené půdy. V lehkých půdách je možné sázet topinambury před zimou, tím se prodlužuje vegetační doba a také výnosy.

Pěstování topinamburů není náročné. Jsou odolné proti suchu a při dostatečném množství srážek a závlaze poskytují vysokou produkci hlíz. Nesnáší však pozemky, které jsou zamokřené. Mezi registrované odrůdy topinamburu patří:

 

  • RÚT – odrůda s vejčitými hlízami a červenou slupkou, která má pravidelný tvar a je vhodná pro konzumaci.
  • SKARLET – odrůda s hruškovitými hlízami střední velikosti, které se uplatňují jak pro konzumaci, tak pro krmení zvěře.
  • KARIN – odrůda s většími hruškovitými hlízami světle žluté barvy a střední velikosti.
  • ZLATA – odrůda s velmi nepravidelnými hlízami tmavě žluté barvy, která se hodí spíše pro krmné účely. Nadzemní část s květy je velmi dekorativní.

Sklizeň topinamburu probíhá od října do pozdního podzimu, s možností sklizně i v zimě při nezamrzlé půdě.

Když jsou hlízy hotové ke sklizni, je třeba opatrně vyhrabat z půdy. Vhodným nástrojem pro sklizeň jsou rycí vidle. Kořeny lze skladovat v chladničce, nejlépe zabalené do igelitového sáčku. V chladničce většinou vydrží  až 2 měsíce

Hlízy ke konzumaci i k sadbě si můžete zakoupit|:

KŘÍŽOVÁ RENATA
Roudnická 92, Rohatce, 412 01 , okr. Litoměřice

tel.: 777 121 609, 608 981 002

E-mail: krizova-renata@seznam.cz

web: www.topinambury-rk.cz

autor článku: Ing. B. Šebesta

Podobné příspěvky

7 cviků, díky nimž ani při home office „neztuhnete“

Redakce

Všude poletující pyly plevelů a spory plísní, to jsou podzimní alergie.

Redakce

MEZINÁRODNÍ KONGRES ZDRAVÍ 2020 PRAHA

Redakce