Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zdraví

Využití telemedicíny vzrostlo v Česku o třetinu, i díky covidu

telemedicína

Počet zdravotnických zařízení využívajících telemedicínu vzrostl meziročně zhruba o třetinu. Nárůst je ovlivněn zejména obdobím covidu, kdy se lidé mnohdy nedostali fyzicky k lékaři. Nejvíce vzrostlo využití telemedicínských technologií v diabetologii, kardiologii, v rehabilitaci a ve sportovním a tělovýchovném lékařství, vyplývá to z dat konference LIFMAT 2022.

telemedicínaTelemedicínu využívají častěji soukromá zařízení než ta státní, protože většina výkonů není hrazena z veřejného pojištění. Zhruba o 30 procent vzrostla i skupina pacientů, která pomůcky telemedicíny využívá.

Podle našich analýz už více než polovina dospělé populace používá chytré hodinky nebo mobilní telefon k monitorování zdravotního stavu nebo životního stylu.

S různou formou telemedicínského přístupu se setkáváme ale stále častěji při sdílení dat mezi pracovišti. Brzdu rozvoje telemedicíny v Česku vidím především v legislativě a ochotě propojovat již vytvořená řešení,“ říká organizátor LIFMAT konference Martin Matoulek, z 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Stále více než 50 procent populace v České republice neví, co to telemedicína je, anebo o ní neslyšelo. Někteří si pod pojmem telemedicína představují telefonování s lékařem,“ uvedl Jakub Malý z firmy Ipsos, která připravila průzkum speciálně pro tuto konferenci.

Revoluční novinky z oblasti umělé inteligence

telemedicínaKonference v Praze představuje revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí je i interaktivní výstava. Cílem konference je ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví.

Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci v telefonu. Jiné chytré zařízení zase umí odhalit zdravotní obtíže analýzou vydechovaných plynů a unikátní prsten jim změří tep.

Konference proběhne 8. a 9. září 2022 v konferenčním centru Cubex na pražském Pankráci. První den je určený pro odborníky a studenty lékařských a technických fakult. Druhý den pak pro veřejnost a vědecký speed dating, tedy krátká setkání s odborníky.

Trénink paměti ve virtuální realitě

telemedicínaNárodní ústav duševního zdraví ukáže na svém stánku k vyzkoušení brýle virtuální reality k učení či navození a pochopení pocitů. Pomocí těchto brýlí si návštěvníci vyzkouší trénink paměti ve virtuálním městě, léčbu obsedantně-kompulzivní poruchy pomocí virtuálního domu, nebo expoziční terapii pro vybrané fobie. Mezi ně patří například strach z výšek, otevřených prostranství nebo pavouků. 

EKG nebo cukr v krvi jde zjistit na dálku

telemedicínaNávštěvníci u vstupu dostanou pas, se kterým cestují mezi stanovišti označenými jako Action point. Na nich si mohou změřit vitální hodnoty a nahlédnout tak do svého zdravotního stavu. Díky technologiím vzdáleného monitoringu mají zájemci možnost zjistit hodnoty svého EKG, krevního tlaku, hladiny cukru v krvi, tělesného tuku nebo hmotnosti.

Součástí konference je také akce Na minutku s vědci, na které vědci a inovátoři z České republiky představí své telemedicínské projekty nemocnicím, výzkumným organizacím i dalším firmám.

“Startupy, neziskové organizace a projekty, které pomáhají jak s osvětou, tak samotnými technologiemi mají ve zdravotnictví své nezastupitelné místo. Díky pomalé reakci státu na aktuální výzvy jsou mnohem dál. Proto je chceme touto formou podpořit a vzájemně propojit,“ uvedl profesor Martin Prázný z organizačního týmu LIFMAT.

Jana Hedencová

 

 

 

Podobné příspěvky

Nová léčba zachraňuje diabetiky.

Šebík

1.červen Mezinárodní den dětí, jaký vybrat dětem dárek? Především musí být bezpečný

Redakce

Sherlock Holmes řeší záhadu Čínské studie

Redakce