Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
zemědělství

Většina zemědělských podniků má naočkovaných přes 70 procent pracovníků proti covidu

traktor

Zemědělci přistupují k vakcinaci proti covidu-19 zodpovědně. Proočkovanost dosahuje ve dvou třetinách podniků, které se zabývají rostlinnou a živočišnou prvovýrobou, přes 70 procent. V pětině podniků podstoupilo očkování proti zmíněné nemoci dokonce 90 až 100 procent zaměstnanců. Ukázal to průzkum Agrární komory České republiky, který probíhal na přelomu listopadu a prosince a do něhož se zapojily téměř čtyři stovky členů této organizace.

Většina zemědělských podniků má naočkovaných přes 70 procent pracovníků proti covidu-19 a preventivně testuje všechny

“Většina českých zemědělců se nechala dobrovolně očkovat proti covidu-19. Ve dvou třetinách zemědělských podniků přesahuje proočkovanost dokonce 70 procent, což je více než celorepublikový průměr, který je podle Ministerstva zdravotnictví ČR necelých 63 procent. To podle mého názoru ukazuje zodpovědný přístup zemědělců v boji proti této nakažlivé nemoci, u níž se navíc objevují nové mutace. Je tedy třeba využít všechny prostředky, které mohou šíření covidu-19 zpomalit či přibrzdit. Kdyby navíc v důsledku šíření nákazy vypadla část tuzemské zemědělské prvovýroby, bude to mít dopad nejen na každodenní fungování společnosti, ale způsobí to vzhledem k vyšším dovozům potravin ze zahraničí ještě větší kolísavost cen v obchodech, než jakou zákazníci nyní zažívají,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Současně z průzkumu vyplynulo, že více než třetina zemědělských podniků motivuje své zaměstnance, aby se nechali očkovat. Nabízejí pracovníkům den nebo několik dní volna, finanční odměnu v řádech několika tisíc korun nebo společnosti zajistily lékaře, který naočkoval zaměstnance přímo na pracovišti. Jiné podniky spustily informační kampaň a vysvětlovaly význam očkování prostřednictvím letáků, které nechaly vytisknout.

S novou povinností, podle které musejí zaměstnavatelé zajistit od 22. listopadu neočkovaným pracovníkům testy na covid-19, souhlasí 71 procent respondentů. 58 procent účastníků průzkumu pak považuje příspěvek od pojišťoven ve výši 60 korun na jeden test za dostatečný. Měsíční náklady navíc v souvislosti s povinným testováním jsou individuální, dosahují několika set až několika desítek tisíc korun. Řada zemědělských podniků dále uvedla, že z preventivních důvodů testuje také očkované zaměstnance pravidelně nebo pokud se v jejich rodině objeví příznaky kašle, rýmy nebo jiné projevy nachlazení.

“Uvítali bychom, kdyby pojišťovny přispívaly zaměstnavatelům také na testování očkovaných pracovníků. Mnoho zemědělských podniků přistoupilo k tomuto kroku z obavy, že by tito lidé mohli covid-19 přenášet a způsobit tak výpadek pracovní síly, které je v zemědělství už nyní nedostatek. Zemědělci navíc nemohou své provozy jednoduše vypnout ze dne na den jako někde v továrně. V rostlinné výrobě ještě donedávna dokončovali sklizeň některých plodin a probíhaly práce na posklizňové lince, které nelze odložit. V živočišné výrobě se zase musí postarat o pravidelný režim a pohodu zvířat každý den,” dodává Doležal.

Průzkum dále ukázal, že přesně čtvrtině zemědělských podniků způsobuje povinné testování pracovníků logistické problémy či potíže s organizací práce, protože na to museli speciálně vyčlenit zaměstnance. 18 procent respondentů, tedy téměř pětina, se kvůli této povinnosti potýká s nedostatkem lidí, který řeší přesčasy nebo výpomocí v rámci rodiny.

Údaje o průzkumu
Průzkum zaměřený na proočkovanost proti covidu-19 v zemědělských podnicích probíhal od 23. listopadu do 1. prosince 2021. Zapojilo se do něj 371 členů Agrární komory ČR napříč všemi kraji České republiky.

Agrární komora ČR
tisková mluvčí Barbora Pánková

Agrární komora České republiky je rozhodující nevládní agrární organizací, která sdružuje většinu právnických a fyzických osob z odvětví zemědělství, lesnictví a potravinářství. Byla zřízena zákonem 301/92 Sb. k podpoře podnikatelských aktivit, prosazování a ochraně zájmů svých členů. Poskytuje poradenství a informační služby na celém území ČR v oblasti právní a legislativní, konzultační, poradenské a praktické přípravy na povolání, zahraničních vztahů a informatiky. Organizační složky tvoří 2 regionální, 12 krajských, 56 okresních agrárních komor a 32 členských společenstev. Více informací naleznete na www.akcr.cz

Podobné příspěvky

Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy, unikátní přírodní divadlo

Afri

Letošní sklizeň tuzemské zeleniny je v plném proudu

Afri

Topinambur- biopotravina budoucnosti

Šebík