Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
ZOO

Mořský svět Praha nabízí úžasný pohled do pestrého podmořského světa

Mořský svět vznikl před sedmnácti roky, v roce 2002. V té době nebyla mořská akvaristika tolik rozšířená, expozici jsme otevírali pouze s malými akvárii, z nichž největší mělo objem 7 000 litrů mořské vody. Zpočátku jsme nepočítali, že o naši expozici bude tak velký zájem a nenapadlo nás, že bychom se v budoucnu mohli začlenit do rodiny zoologických zahrad. Velký zájem návštěvníků o naši expozici nás ale přesvědčil, že má smysl rozšiřovat počty chovaných druhů a budovat nové nádrže. Teprve postupně, s našimi přibývajícími znalostmi a zkušenostmi, jsme realizovali stavbu větších nádrží. V současné době má naše největší nádrž, kterou obývají žraloci, objem 100 000 litrů

Mořský svět Praha

Nesnažíme se ale pouze rozšiřovat chované druhy, velký důraz klademe také na zlepšování stávajících životních podmínek pro chované druhy. Snažíme se, aby se jejich prostředí co nejvíce blížilo jejich přirozeným životním podmínkám. Proto jim nad akvárii pomocí speciálního osvětlení simulujeme svit měsíce, dále pak pomocí důmyslné techniky příliv a odliv. Snažíme se zavádět co nejvýkonnější druhy biologicko – mechanické filtrace. Samozřejmostí je průběžné zvětšování nádrží podle růstu živočichů.

Zastavme vybíjení žraloků, zastavme obchod s jejich ploutvemi.

Z našich oceánů mizí žraloci. Většina druhů je ohrožená vyhubením. Predátoři, kteří 400 milionů let vládnou oceánům jsou na pokraji existence.

Součástí akce krmení žraloků  je odborný výklad týkající se daného tématu. 

Až sto milionů žraloků ročně rybáři vyloví jen kvůli jejich ploutvím. Ty jsou, hlavně v Asii, cennou pochoutkou. Miliony z nich uloví i lodě Evropské unie. Jediným řešením je zákaz obchodování se žraločími ploutvemi v EU.

Přesně toho chce docílit občanská iniciativa STOP FINNING – STOP THE TRADE. Pokud se jí podaří sesbírat 1 000 000 podpisů občanů EU, Evropský parlament se bude muset jejím návrhem zabývat. Připojit se můžete na https://www.stop-finning-eu.org/ Čas máme jen do ledna 2022. Každý hlas se počítá!

Stálá expozice Mořský svět byla založena na pražském Výstavišti v roce 2002. Od svého otevření se neustále vyvíjí, přibývají nové druhy živočichů i nové nádrže. V roce 2003 byla expozice rozšířena o korálovou jeskyni, která nabízí úžasný pohled do pestrého podmořského světa korálových útesů. Jeskyně je 25 m dlouhá a obsahuje 10 atypických akvárií zabudovaných v umělé skalní stěně, na jejíž výrobu byla dovezena jedinečná technologie z USA.
 
V roce 2005 byla otevřena obří nádrž – největší v České republice. Jedná se o nádrž o objemu 100.000 litrů mořské vody, na jejíž výrobu byly použity  3 tuny mořské soli. Prosklená plocha u ní tvoří celkem 8 m. Nádrž využívá nejmodernější filtraci, kterou projde během 1 hodiny 60.000 litrů vody. Speciální osvětlení dokonale nahrazuje přírodní sluneční paprsky a přes noc i svit měsíce. Celková cena nádrže se vyšplhala na 10 mil. Kč. Svůj domov zde mimo jiné našly celkem tři druhy žraloků.

Na konci roku 2006 přibyly dvě nové nádrže:

První má 50.000 litrů vody a obrovský tlak vody drží 15 cm silné plexisklo o rozměrech 3×6 m, k jehož instalaci byla nutná asistence jeřábu. Tématicky je laděna ve stylu historické lodi Bounty.

Druhá nádrž je o objemu 15.000 litrů vody a její ozdobou je model majáku, vytvořený podle skutečné stavby, která byla postavena v roce 1870 na mysu Hatteras v Severní Karolíně v USA.

V roce 2007 získal Mořský svět Statut zoologické zahrady vydaný Ministerstvem životního prostředí.  

V říjnu 2008  byla pro návštěvníky otevřena nová, unikátní průhledová nádrž o objemu 27 000 litrů sladké vody. Domov v ní našly převážně druhy ryb z Jižní Ameriky, namátkou můžeme jmenovat vrubozubce, arowany či plodožravé piraně. Nádrž mimo ryb hostí i tři druhy vodních želv.

Interiér Mořského světa je ozdoben jednou z největších ručních nástěnných maleb v Evropě o rozměrech 2.700 m2. Autoři maleb jsou členové Unie výtvarných umělců – pánové Přemysl Šmíd a Miloš Zeithammel. Malba zobrazuje rozmanité výjevy z mořského života.

Internetový obchod Mořského světa

Naleznete zde především širokou nabídku vstupenek a dárkových voucherů do Mořského světa, které budete moci věnovat jako dárek nejen milovníkům akvaristiky ale i dětem, rodičům či přátelům k různým příležitostem. Sehnat dárek je díky našemu e-shopu zase o něco snazší. Dále zde naleznete zajímavý výběr propagačních a dárkových předmětů, které zajisté potěší Vaše blízké, kolegy či známé a mnoho dalších věcí spojených s Mořským světem. Z nakupování budete mít radost vy i naši živočichové. Každým nákupem podpoříte fungování a rozvoj Mořského světa.

https://www.morsky-svet.cz/

MOŘSKÝ SVĚT
Výstaviště Praha 7 Holešovice
GPS: 50°6’20.21″N,14°25’55.48″E

 

Podobné příspěvky

Radost v Zoo Praha

Afri

NEJOHROŽENĚJŠÍ SLADKOVODNÍ ŽELVY SVĚTA NOVĚ K VIDĚNÍ V ZOO PRAHA

Afri