Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
ZOO

PRVNÍ GORILÍ MLÁDĚ V REZERVACI DJA JE SAMIČKA

Mládě gorily nížinné, které se v Zoo Praha narodilo 2. ledna Duni, je samička. Zástupcům médií to dnes sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Pohlaví bylo určeno na základě speciálního krevního testu provedeného ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. Veřejnost bude mít nyní možnost vybrat pro mládě jméno z deseti návrhů, se kterými přišly děti z oblasti skutečné Biosférické rezervace Dja ve středoafrickém Kamerunu.

 

Dvoutýdenní samička je prvním přírůstkem gorilí skupiny obývající pavilon Rezervace Dja. Zároveň je i vnučkou legendární gorily Moji. Ta se stala vůbec první odchovanou gorilou v České republice a její příběh tak může díky novému mláděti pokračovat.

„Ano, je to samička!“ uvedl dnes dopoledne ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A spousta lidí v tom měla jasno ještě před naším dnešním oznámením. Když jsem k pohlaví gorilího mláděte udělal dvě ankety na různých sociálních sítích, obě dopadly zhruba v poměru 2:1 ve prospěch samičky. Také v diskuzních příspěvcích se projevovalo skálopevné přesvědčení, že jde o samičku. Přání otcem myšlenky? Snad. Ale nemyslím si to. Jsem přesvědčen, že to někteří lidé prostě poznali. Že tvář malé gorilky má ‚holčičí’ rysy, které řada z nás vnímá, byť třeba jen podvědomě. Nebylo by divu. Gorily jsou nám snad ve všech ohledech nesmírně blízké. Jak říkám, jsou to jen trochu jiní lidé.“

Gorilí samička narozená 2. ledna v Rezervaci Dja v Zoo Praha se jmenuje Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Dnes pětitýdenní mládě slavnostně „pokřtili“ primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, jeho náměstkyně pro oblast životního prostředí Jana Komrsková a youtuber Karel „Kovy“ Kovář.

Pohlaví bylo potvrzeno na základě speciálního vyšetření, při němž byla izolována DNA z pupečníkové krve a pupečníku.

Zaprvé jsme z placenty a pupečníku izolovali DNA. Tu jsme následně se speciálními primery vystavili polymerázové řetězové reakci, čili jsme pomocí těch primerů namnožili úsek, který se nachází na chromozomu Y, a který nese gen s názvem SRY – ten determinuje samčí pohlaví,“ vysvětluje profesor Jiří Rubeš z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. „DNA jsme následně použili na gelové elektroforéze, která nám určila, jestli se tam ten gen nachází, či nikoliv. Když jsme tedy zjistili absenci tohoto genu, bylo jasné, že se jedná o samičku. V případě jeho přítomnosti by naopak mládě bylo samčího pohlaví.“

V sobotu 10. února ve 14 hodin oznámíme v pavilonu Rezervace Dja v Zoo Praha jméno gorilí samičky, která se narodila 2. ledna. Jejím „kmotrem“ se spolu s primátorem hl. m. Prahy Bohuslavem Svobodou a jeho náměstkyní pro oblast životního prostředí Janou Komrskovou stane oblíbený youtuber Karel „Kovy“ Kovář. Pro návštěvníky bude připraven doprovodný program – africké bubenické vystoupení, tematické malování na obličej zdarma či herní stanoviště v autentické kamerunské školní třídě.

Jméno pro gorilího kojence vybrala česká veřejnost ve dvoukolové anketě.

Z původních deseti návrhů v dialektu badjoué, které vzešly od kamerunských dětí žijících v oblasti Biosférické rezervace Dja, postoupila do druhého kola ankety trojice jmen Ekiba (poděkování), Mobi (dědička) a Mosâmom (ta, jejíž narození ukončí válku mezi lidmi a zvířaty).

 • 14.00 Zahájení programu
  Rezervace Dja
 • 12.00 – 16.00 Malování na obličej
  Rezervace Dja
 • 10.00 – 16.00 Herní stanoviště
  Africká třída v Rezervaci Dja
 • 11.30, 12.30, 15.30 Komentované setkání u goril nížinných
  Nenechte si ujít komentované setkání, kde se dozvíte zajímavosti ze života goril v zoo i ve volné přírodě. Rezervace Dja

„Malá gorilí samička je nejen plodem skvělé práce chovatelů v pražské zoo, ale i rozhodnutí postavit nový pavilon Rezervace Dja. Bez něj by nebylo možné pokračovat v chovu těchto kriticky ohrožených primátů a na dlouhou dobu by žila jediná skupina goril v celém Česku bez možnosti se množit. Vše proběhlo hladce a nyní se těšíme nejen z vnučky ikonické Moji, ale těšíme se i na další mládě, které se narodí z kraje jara,“ uvedla ve své řeči náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí Jana Komrsková.

Malá gorila se těší dobrému zdraví a její matka Duni stále více dovoluje ostatním členům skupiny se k mláděti přiblížit, zejména samici Kijivu. Nadále platí, že nejzvědavějším členem je sedmiletý sameček Ajabu. Ten u Duni a mláděte pravidelně sedává a snaží se s ním navazovat kontakt. Lidé mohou tyto interakce pozorovat pohodlně z rozsáhlého hlediště v teple pavilonu. Nejlepší doba bývá při krmení kolem 10. hodiny a poté opět po 15. odpolední.

Foto Oliver Le Que

https://www.zoopraha.cz/

Podobné příspěvky

Velikonoce v pražské Zoo

Redakce

ZOO PRAHA JE PRVNÍ VOMBAT

Redakce

Zoo Praha představila veřejnosti vombata Coopera

Redakce