Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy Pražského magazínu

Co inspiruje Patricii Pagáčovou k nafocení charitativního kalendáře?

Nafotit charitativní kalendář. To je cílem osobností, které už po čtvrté propůjčily svou tvář spolku ALSA. Ten se jako jediný v České republice stará o pacienty s tzv. amyotrofickou laterární sklerózou. Peníze získané z prodeje kalendáře poputují přímo k pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí. Fotit se letos poprvé bude pod taktovkou známé fotografky Alžběty Jungrové. Zapózují jí Thom Artway, Simona Baumrtová Kubová, Annamaria D’almeida, Kazma Kazmitch, Berenika Kohoutová, Jana Krausová, David Kraus, Patricie Pagáčová, Kateřina Pechová, Peter Pecha, Daniela Písařovicová a Jana Plodková.


Boj s ALS je nesmírně náročný, protože nemoc je smrtelná a medicína na ní zatím nemá lék. Průměrná doba dožití pacientů je zhruba dva až pět let od stanovení diagnózy. Organizace se proto snaží, aby pacientům po dobu onemocnění zajistila pokud možno příjemný a důstojný život. Jedním ze způsobů pomoci je focení charitativního kalendáře. Mnohé z osobností, které se na jeho přípravě podílejí, nespolupracují s ALSOU poprvé. Patří mezi ně zpěvák David Kraus, který se spolkem pracuje již delší dobu a několik focení má za sebou. „ALSA je moje srdeční záležitost.  Je strašně důležitá, protože pacienti cítí, že se pro ně něco dělá , že se o ně někdo zajímá a mají se na koho obrátit. Spolupráci s ALSOU považuji za čest, komentuje David Kraus.

Z rodiny Krausů nepomáhá sám. Zapojila se i jeho matka, herečka Jana Krausová. „Maminku si ALSA sama vybrala. Je hezké podporovat tuhle organizaci společně. Rozšiřovat řady bychom měli už jenom proto, aby se o ALSE díky známým tvářím dozvědělo co nejvíce lidí, kteří nás třeba podpoří, “ říká David Kraus. „Že David s ALSOU spolupracuje, jsem věděla už dlouho. Občas mě bral na jejich akce a zúčastnila jsem se i jednoho z rekondičních pobytů pro pacienty s ALS v Krkonoších. To mě se spolkem ještě víc sblížilo. Proto jsem byla jejich nabídkou spolupráce poctěná, “ doplňuje Jana Krausová.

Kalendář se letos představuje s novou tváří. Poprvé ho má na starosti fotografka Alžběta Jungrová, která se specializuje na reportážní a dokumentární fotografii. Mimo jiné za svojí práci získala cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nebo čestné uznání Czech Press Photo. Zkušenosti s mezními situacemi života jí pomohly vytvořit koncept kalendáře, který ohleduplně upozorňuje na smrtelnou chorobu. „Vidím podobnost mezi prací pro ALSU a svými předchozími projekty v krizových oblastech – nezáleží na tom, jestli jste ve válečné zóně, v uprchlickém táboře, nebo bojujete se závažnou nemocí. Člověk se v takových chvílích ocitá na hraně, musí se naučit fungovat v novém módu, život se mu obrací naruby. Když máme možnost někomu v takové fatální situaci pomáhat, neměli bychom váhat ani sekundu,“  komentuje svjí spolupráci s ALSOU Alžběta Jungrová.

Ke spolupráci se spolkem se s radostí vrací i herečka Patricie Pagáčová. „Obdivuji zápal celého týmu ALSY a mám radost ze všeho ,čeho už spolek dosáhl. Je to pro mě neskutečně inspirativní.“ Uznání vyjádřila i její kolegyně Jana Plodková. Je neuvěřitelné, s jakou vervou a láskou se všichni snaží dělat maximum pro pacienty s touto hroznou chorobou.

Jako každý rok by měl i letos v prosinci následovat i křest kalendáře, který se koná v rámci benefičního koncertu Společně proti bezmoci. Jak situace bude vypadat a zda se akce uskuteční, si zatím nikdo netroufá odhadovat. Monika Kekrtová, projektová manažerka organizace, ale na celou věc nahlíží pozitivně. „Tato doba nese pro každého komplikace a nepříjemnosti. Nevyhnulo se to ani ALSE. Museli jsme zrušit výjezdy za pacienty, osvětové akce, golfová setkání. Musím říct, že nám to ale přineslo i nové zážitky a zkušenosti.Teď s pacienty konzultujeme především online. Díky skvělým dárcům jsme získali ochranné pomůcky, které jsme částečně rozdali nemocným, a část jsme si nechali pro sebe, abychm z animi mohli vyrážet domů. Velmi si vážíme pomoci všech,“ říká Monika Kekrtová.

Kalendář není ani zdaleka jediný způsob, kterým se ALSA z. s. snaží dostat informace o onemocnění amyotrofickou laterární sklerózou do povědomí veřejnosti. Jaké další akce pořádá a jak se případně můžete zapojit i vy najdete na: https://www.zsalsa.cz/cs

Foto: Alsa z. s.

Podobné příspěvky

Šestinásobný vítěz Rallye Dakar má svůj strom v Botanické zahradě

Redakce

Centrum Stromovka na Letné slavnostně otevřelo

Redakce

Prachař s Dolanským krájeli dort. Padla poslední klapka, seriál Ohnivý kuře končí!

Jaroslav Hauer