Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy Pražského magazínu

Febiofest v Praze a ve 13 městech s hvězdnými hosty

IMG_0020mmV Praze a pak ve 13 městech v rámci ozvěn uvede 24. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se uskuteční od 23. do 31. března155 filmů z 55 zemí.
Předprodej vstupenek na 24. ročník festivalu bude zahájen tento čtvrtek 16.3.
Na tiskové konferenci k festivalu byly předány zlaté medaile s portrétem Vladimíra Menšíka, které převzaly jeho dcera Martina a manželka Olga. Febiofest ho tak s Českou mincovnou poctil po Karlu Fialovi a Rudolfu Hrušínském. Dalšími nominovanými jsou Jiří Kodet a Miroslav Horníček.
Febiofest udělí také cenu Kristián za přínos světové kinematografii herci Janu Třískovi, americkému režisérovi Abelu Ferrarovi a britskému kameramanovi Peteru IMG_0008mmSuschitzkému.
O cenu Amnesty International bude usilovat osm snímků s lidskoprávní tematikou. Organizace letos upozorňuje na případ vězněného íránského filmaře Keywana Karimiho.
Sekce Nová Evropa je spojená s cenou 5000 eur (135.000 korun) pro vítězný snímek. Jde o soutěž filmařů na začátku kariéry, kde budou vedle filmů s českou účastí Špína Terezy Nvotové a Doma je tady debutující rakouské filmařky Terezy Kotykové uvedeny například snímek Bez Boha bulharské režisérky Ralitzy Petrové a debut o dospívání v melancholických scenériích Islandu Kamenné srdce od Gudmundura Arnara Gudmundssona.
IMG_0030mmPodle ředitele přehlídky Kamila Spáčila rozpočet akce tři roky činí 42 milionů korun. Ministerstvo kultury ji letos podpořilo 8,5 milionu korun, osm milionů získala od hlavního města.
Hostem festivalu Febiofest, bude srbský režisér Emir Kusturica. Představí film Na mléčné dráze.
Dalším potvrzeným hostem je německý kameraman českého původu Peter Zeitlinger. Všestranný filmař se věnuje i režii, střihu a psaní scénářů. Od 90. let natáčí s Wernerem Herzogem, podílel se i na jeho nejnovějším thrilleru Sůl a oheň, který s novým Kusturicovým filmem uvede nová sekce Masters. “Vybrali jsme do ní tucet titulů včetně snímků Andrzeje Wajdy, Kijošiho Kurosawy či Andreje 1263Končalovského,” uvedla programová ředitelka festivalu Anna Kopecká. Doplní je projekce restaurované digitální verze Lynchova Modrého sametu, který si fanoušci vybrali v anketě.

IMG_9967mm IMG_9972mm
foto P.Brodecký

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Podobné příspěvky

Sauber Junior Team představuje novinky před sezónou 2019

Jaroslav Hauer

Nordic Telecom má významnou posilu pro svojí retailovou expanzi

Jaroslav Hauer

Odstartováno hlasování Batist Nej sestřičky

Jaroslav Hauer