Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy Pražského magazínu Zprávy z Prahy

Historickým městem roku 2019 je Štramberk

V listopadu 1983 byla přijata Generální konferencí UNESCO rezoluce, jíž členské státy UNESCO vyhlásily 18. duben Mezinárodním dnem památek a sídel (MDPS). V naší zemi se této iniciativy ujal Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS, který k příležitosti oslavy MDPS uspořádal v letech 1991-1995 semináře pro odbornou veřejnost.

Význam MDPS pro propagaci svých cílů a svého poslání si brzy po svém založení uvědomilo i Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), které vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. Ale trvalo dlouhých pět let, než mohl být od roku 1996 každý 18. duben i v naší zemi spojován s prestižní oslavou svátku památek a historických sídel, při níž dochází ke šťastnému spojení oslavy MDPS s ceremonielem udělování cen za úspěšné počiny v oblasti péče o památky.

Toto shromáždění díky pochopení a laskavosti Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu je pořádáno ve Španělském sále Pražského hradu. SHS ČMS má k 1.5.2020 má celkem 209 členů, z toho 199 řádných (obcí, měst a městských částí) a 10 přidružených. Sdružení se soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví. V letošním roce z důvodu pandemii koronaviru a pro uzavření Španělského sálu kvůli opravě se oslava a vyhodnocení soutěže uskutečnilo až 18.června v Českém muzeu hudby.

Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace Městských památkových rezervací (MPR) a Městských památkových zón (MPZ)

starostka Hlávková,předseda SHSCMS Honzárek

Na základě usnesení vlády České republiky č. 209/1992 dne 2. listopadu 1994 byla podepsána zřizovací listina Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ. Signatáři tohoto dokumentu jsou reprezentanti subjektů garantujících Cenu: ministr kultury, ministr pro místní rozvoj a předseda SHS ČMS. Cena sestává z monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu symbolizujícího historická sídla (je majetkem Sdružení a na volnou plochu tohoto uměleckého díla jsou připisováni vítězové Ceny); replika Ceny je předávána vítěznému městu. Cena je vyrobena firmou Rűckl Crystal, a. s., sklárna v Nižboru. K ocenění dále náleží pamětní grafický list a finanční částka 1 000 000 Kč. Ocenění získali také jednotliví krajští vítězové, obdrželi pamětní list od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a finanční částku 100 000 Kč od Ministerstva kultury. Ve 26. ročníku soutěže bylo 37 účastníků, z nich porota vybrala 14 krajských finalistů.

starostka Hlávková,předseda SHSCMS Honzárek
krajští vítězové

 

V jednotlivých krajích zvítězila města: Hlavní město Praha-Praha 1, Středočeský kraj-Kolín, Jihočeský kraj-Soběslav, Karlovarský kraj-Karlovy Vary, Plzeňský kraj-Klatovy, Ústecký kraj-Žatec, Liberecký kraj-Nový Bor, Královéhradecký kraj-Hradec Králové MPR, Pardubický kraj-Jevíčko, Olomoucký kraj-Šternberk, Jihomoravský kraj-Ivančice Kraj Vysočina-Jemnice, Moravskoslezský kraj-Štramberk Zlínský kraj-Uherské Hradiště.

Titul historické město roku 2019 získal Štramberk                                                                                   Zástupci města kromě křišťálové trofeje převzali rovněž finanční odměnu ve výši jednoho milionu korun.  Zbylí dva finalisté Nový Bor a Soběslav si odnesly Ceny ministryně pro místní rozvoj s finančním příspěvkem 100 000 Kč.  Soutěž oceňuje nejlepší uplatnění dotací Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Štramberk byl ve finále soutěže již dvakrát. V roce 2018 získal Cenu časopisu Moderní obec. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda, který poděkoval všem zúčastněným a připomněl, že finanční Program regenerace MPR a MPZ je druhým nejdéle fungujícím a velmi úspěšným programem Ministerstva kultury v oblasti státní památkové péče. Za dobu své existence, tedy od roku 1993, vložil stát prostřednictvím tohoto programu do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón přes 5,4 mld. Kč a podílel se tak na obnově více než 17 tisíc kulturních památek v celkové výši téměř 14 mld. Kč. Prestižní titul Historické město roku 2019 převzala starostka Štramberku Ing. Andrea Hlávková, která k tomuto úspěchu dodala: „Za celou dobu, co se hlásíme do tohoto programu, jsme do památek dali 60 milionů korun, což si myslím, že je úctyhodná částka na město, které má zhruba 3500 obyvatel. Máme na našem území téměř sto památek, takže určitě najdeme ten nejvhodnější objekt, kam investovat získaný milion.“ Rovněž ocenila tým pracovníků Městského úřadu v čele s tajemníkem Ing. Oldřichem Škrabalem. V minulých letech byla ve Štramberku obnovena Jaroňkova útulna v areálu hradu Trúba a kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 2019 byla provedena obnova 3 kulturních památek s výší finanční podpory MK 2 185 000 Kč. MPR mi rozlohu 28,8 ha.

Finalisté soutěže
Finalisté soutěže

hist. město sálDominantou města je hrad Štramberk s gotickou věží Trúba o výšce 40 metrů průměru 9 metrů, která slouží od roku 1903 jako rozhledna. Podhradí bylo v roce 1359 povýšeno moravským markrabětem Janem Jindřichem na město. Loni proběhly ve městě oslavy 660 let tohoto povýšení. Ve městě na náměstí sídlí Muzeum Štramberk a Muzeum Zdeňka Buriana, který část života prožil v tomto městě a jehož celoživotní inspirací se stala proslulá jeskyně Šipka. V jeskyni Šipka nalezl prof. Karel Jaroslav Mašek v roce 1880 část spodní čelisti dítěte neandrtálského typu. Zdejší MPR chrání nejen samotné jádro města, ale zejména historickou dřevěnou zástavbu na předměstí. Na hoře Kotouč se nachází městský park Národní sad s galerií soch a památníků osobností české historie. Ve městě můžete ochutnat tradiční Štramberské uši, to je pochoutka z medového perníkového těsta. Od roku 2007 má Česká republika od EU ochranu zeměpisného (CHZO) označení pochoutky Štramberské uši. Štramberk se tak stal prvním místem u nás, které tuto ochranu dostalo. Podle pověsti ve 13.století obléhali město Tataři. Jejich tábor byl nedaleko kopce Kotouč a místní se rozhodli, že na ně vypustí přeplněné rybníky. Když voda opadla a Tataři utekli, našli obyvatelé vaky s osolenýma lidskýma ušima, které utínali svým nepřátelům a posílali chánovi. Na památku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad tatarskými vojsky se již staletí peče pečivo ve tvaru svinutých uší.

Jaromír a Věra Hamplovi

Foto: archiv SHS ČMS a Wikipedie (foto Štramberku)

 

 

Podobné příspěvky

Sedmý ročník konference Pride Business Forum

Redakce

Začněte jezdit úsporně s Fiatem 500e

Redakce

LEGENDY 2018 OVLÁDLY VÝSTAVIŠTĚ V HOLEŠOVICÍCH

Jaroslav Hauer