Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti Životní styl Zprávy Pražského magazínu

Otřesné číslo: Ročně zbytečně umírá 18 000 Čechů

Podle nejnovější studie Eurostatu by kvalitnější lékařská péče a používání efektivnějších léčebných metod mohly v roce 2013 zabránit smrti 18 326 Čechů, což představuje celkově 39,3 procenta všech zemřelých. Česká republika se tak v rámci zemí EU zařadila do dolní poloviny států.

Sousední Slovensko je na tom ještě hůře než my,  s 44,6 procenty zbytečných úmrtí se umístilo na čtvrtém místě od konce. Ostatní sousední země jsou na tom lépe: v Rakousku zemřelo zbytečně 32,4 procenta lidí, v Polsku a Německu to bylo dokonce jen 31,4 procenta.

Mezi zeměmi s nejnižší zbytečnou úmrtností se umístily Francie a Dánsko s 27,1  procenty a Belgie s 27,6 procenty, naopak nejvíce lidé zbytečně umírají v některých východoevropských zemích, jako je Rumunsko (49,4 procenta), Maďarsko či pobaltské státy.

Celkově v roce 2013 v zemích evropské osmadvacítky zemřelo 1,7 milionu lidí mladších 75 let a při efektivnější lékařské péči se podle Eurostatu dalo zabránit úmrtní 33,7 procenta.

Eurostat předčasná úmrtní sledoval ve dvou kategoriích, první je podmíněna poskytnutím optimální lékařské péče, druhá je širší a je podmíněna intervencemi služeb veřejného zdraví, které se zaměřují na širší determinanty, jako je chování lidí, životní styl, socioekonomický statut a faktory životního prostředí.

Nejčastějšími zabijáky odpovědnými za předčasná úmrtní lidí v první kategorii byly ischemická choroba srdce, mrtvice, rakovina tlustého střeva, rakovina prsu, nemoci vysokého tlaku a zápal plic.

Luděk Toman

Podobné příspěvky

VIETNAM DOSTANE V ROCE 2021 60 MILIONŮ VAKCÍN

Afri

Motýlí skvosty v Troji

Afri

Fata Morgana plná orchidejí

Jaroslav Hauer