Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění Praha Zprávy Pražského magazínu

POSLEDNÍ DNY NA VÝSTAVU FRANTIŠKA KUPKY OD RÁNA DO VEČERA

Už tuto neděli 20.1. končí ve Valdštejnské jízdárně v Praze retrospektivní výstava Františka Kupky. Výstavu vidělo už víc než 80 tisíc lidí. S ohledem na enormní návštěvnický zájem prodlužuje Národní galerie Praha otevírací dobu od středy 16. do neděle 20. ledna vždy od 8 do 22 hodin.

Retrospektiva Františka Kupky uspořádala Národní galerie ve spolupráci s pařížským Centre Pompidou a Ateneum Art Museum v Helsinkách.

Na výstavě naleznete kromě děl zachycujících vývoj umělecké cesty i zásadní díla světového malířství.  První dva, pro veřejnost vystavené abstraktní obrazy na světě, jsou z 10. Podzimního salonu v Paříži v r.1912. Jde o Amorfu – Dvoubarevnou fugu a Amorfu – Teplou chromatiku.

Vystavena jsou díla, kromě uvedených galerií, z Guggenheimova Musea v New Yorku, vídeňské Albertiny a dalších. Z Prahy se úspěšná výstava přesune do finské národní galerie Ateneum Art Museum.

Národní galerie k výstavě vydala rozsáhlý publikaci Fratišek Kupka a stručnější průvodce výstavou. Podívejte se na krátká videa o osobnosti Františka Kupky, o jeho cestě k abstraktní tvorbě nebo jeho organické abstrakci na https://www.facebook.com/NGPrague/videos/279853139393408/  https://www.facebook.com/NGPrague/videos/481995532326452/ https://www.facebook.com/NGPrague/videos/360399501226608/

Zpracoval Petr Ondrášek, foto © Havlena,NG Praha

Fota: Expozice pražské výstavy

Podobné příspěvky

MLÁDĚ ŽIRAFY DOSTALO JMÉNO NELA

Jaroslav Hauer

Smíření katolíků s protestanty na Bílé hoře

Petr Ondrášek

Zažijte to znovu !

Jaroslav Hauer