Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy Pražského magazínu

V Praze začal 24. ročník mezinárodního festivalu Febiofest

IMG_9906mmNa 155 snímků z pětapadesáti zemí uvede v Praze a pak v rámci ozvěn v dalších 13 městech mezinárodní filmový festival Febiofest. Jeho 24. ročník zahájila dnes večer v Obecním domě česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Před projekcí ve Smetanově síni převzali ceny Kristián za přínos světové kinematografii americký kultovní režisér Abel Ferrara a herec Jan Tříska. Loňský osmdesátník přijel do Prahy z USA, kde žije.

Zaplněný sál ho přivítal dlouhým potleskem vestoje. Herec nejprve těžkou kovovou plastiku zvedl nad hlavu, pak ve smokingu udělal na pódiu několik kliků. “Svět je plný krutosti, lidé musejí prchat a stávají se z nich utečenci. Jsem jedním z nich, utekl jsem do země, která je jich plná. Vážím si těch, kteří je podporují, a mám problém si vážit lidí, kteří se jim v tom snaží zabránit. Proto tato cena náleží i těm, kteří prchají ze svých domovů,” řekl Tříska.

IMG_9857mmJednou z jeho prvních rolí na filmovém plátně byla ta v poetickém dramatu Radúz a Mahulena. Snímek uvede Febiofest za jeho účasti 25. března v dějišti přehlídky, multikině CineStar Praha-Anděl. Herec se prosadil i po emigraci v roce 1977 v USA. S Milošem Formanem spolupracoval na snímcích Ragtime a Lid versus Larry Flynt. Do povědomí diváků se zapsal i jako učitel Igor Hnízdo v Obecné škole Jana Svěráka, v jehož připravovaném snímku Po strništi bos také hraje.

Druhý oceněný Abel Ferrara je rodákem z Bronxu, ovšem poslední roky tráví v Itálii. Proslavily ho provokativní snímky, spolupráce s velkými studii i hvězdami. Jsou jimi Harvey Keitel, Christopher Walken, Steve Buscemi či Gérard Depardieu; toho obsadil do kontroverzního snímku Vítejte v New Yorku. Febiofest uvede přehlídku jeho vybraných filmů včetně dokumentu Hledání Otce Pia, zásadního filmového díla Poručík v hlavní roli s Harveym Keitelem a pocty italskému klasikovi s temnou minulostí Pasolini, kterého ztvárnil Willem Dafoe.

IMG_9889mmFestival udělí ještě cenu Kristián i jednomu z nejslavnějších kameramanů současnosti Peteru Suschitzkému. Uvede sedm jeho titulů, mezi nimi hororovou Pohádku pohádek z roku 2015 se Salmou Hayekovou a Vincentem Casselem i snímky Nahý oběd a Východní přísliby režiséra Davida Cronenberga, s nímž tento britský kameraman polského původu točí od konce 80. let.

Febiofest, který potrvá do 31. března, má v programu i soutěžní sekci Nová Evropa. Je spojena s cenou 5000 eur (135.000 korun) pro vítězný snímek a stejnou částkou pro českého distributora. Mezi desítkou titulů jsou dva s českou účastí – Špína slovenské absolventky FAMU Terezy Nvotové a snímek Doma je tady debutující rakouské filmařky Terezy Kotykové. O vítězi rozhodne 33členná porota, v jejímž čele je režisér Juraj Herz.

Zahajovací snímek přehlídky Přes kosti mrtvých čerstvé držitelky čestného titulu doctor honoris causa pražské AMU a slavné absolventky FAMU Agniezsky Hollandové, která absolvovala v roce 1971, vznikl v koprodukci Polska, Česka, Německa, Švédska a Slovenska. Natočila ho na motivy IMG_9853mmknižního morálního thrilleru Olgy Tokarczukové. Do jedné z hlavních rolí této detektivky s prvky černé komedie obsadila Miroslava Krobota.

Podle ředitele přehlídky Kamila Spáčila činí rozpočet 42 milionů korun. Ministerstvo kultury ji letos podpořilo částkou 8,5 milionu korun, osm milionů získala od hlavního města. Loni na pražský Febiofest přišlo přes 62.000 návštěvníků.
IMG_9844mm IMG_9862mm

 

..foto P.Brodecký

 

 

Podobné příspěvky

ZOO Praha udělila ceny Richard

Afri

Klaus zpytoval svědomí

Ilja Hynek

NOVÉ KNIHY

Jaroslav Hauer