Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Události Zprávy Pražského magazínu

Sametová revoluce se vyplatila: Gabal a Žantovský excelovali jako „experti“ na „evropanství“ a migraci v DOXu

Jako by Centrum pro současné umění DOX inscenovalo další ze svých absurdních uměleckých show, když dnes na velkolepě koncipované konferenci k migraci na pódium postavilo Ivana Gabala a Michaela Žantovského, kteří předvedli celý vodotrysk mouder a zaklínadel, jak to ostatně předvádějí  již 26 let.

Konference je zajímavá především reprezentativností sešlosti, která dnes v DOXu pořádá mejdan. Z těch českých zástupců, ovšem slovo českých chápejme nikoliv ve významu nějakého češství nebo reprezentování či zastupování českého národa, spíše jako jakýchsi místních bossů, kteří pro ony vyšší, zahraniční bossy spravují a hlídají naše území, aby se jim příliš nevzpouzelo, ale občas jim uštědří i pár rad, jak české území spravovat a hlídat si moudřeji, aby to u místních domorodců, jakými jsme my Češi, nebudilo příliš velký odpor, byli vidět především Žantovský, Gabal, Schwarzenberg, a chybět nemohl ani jejich zahraniční přítel Rupnik.

Odpor proti migraci i vrchnostenským způsobům, kterak Brusel přistupuje k východoevropským zemím, Gabal – a v tom se bezesporu shodne i s ostatními vznešenými účastníky – pochopitelně označuje jako „extrémní nacionalismus“ a „mistrovství nenávisti“, tedy oněmi „mistry nenávisti“ je tudíž zřejmě většina českého národa, která má za to, že o tom, kdo smí  a nesmí vstoupit na české území, smí rozhodovat jen a výhradně český národ. Pokud jde o náš hlavní historický přínos  jakožto Východoevropanů „pro Evropu“, Ivan Gabal má rovněž jasno: Víme, proč si dávat pozor na „ruský militarismus“.

gabal
Přítel USA, “Evropy”, Izraele a bojovník proti “extemismu”, “nacionalismu” a “rasismu” (ale ne toho amerického a izraelského) má jasno: Ohrožuje nás ruský militarismus a ruská propaganda.

Přátelé „evropanství“, kteří exhibují v DOXu, ovšem mají být na co hrdi, a jejich přítomnost je, jako bychom před sebou a přímo na dlani viděli podstatný kus české, a kdysi československé – než tento stát Gabalové, Žantovští a Havlové zničili, polistopadové diplomacie. Je fascinující ironií osudu, že o Evropě a „evropských hodnotách“ řeční jedinci, kteří skutečné nositele evropanství, totiž evropské národy a jejich specifické národní cítění a tradice, jako jsou třeba ty naše české, považují za „xenofobii“, „fašismus“ a „rasismus“ a jimi toužebně očekávaná Evropa je těchto národů jakožto jakýchsi přežitků minulosti či spíše patologických sedlin, jak to kdysi chápal jejich guru Havel, prosta.

Michael  Žantovský se stal jako bývalý zakládající člen a tiskový mluvčí Občanského fóra a později mluvčí a tiskový tajemník Václava Havla v červenci 1992 velvyslancem v USA, poté byl senátorem, vůdcem ODA, v letech 2003 – 2009 velvyslancem v Izraeli a poté až do srpna 2015 velvyslancem ve Velké Británii. Za své „zásluhy“ byl pak zcela případně společně s balkánskou řeznicí Madeleine Albrightovou vyznamenaný Transatlantickou medailí za „budování politických, ekonomických a bezpečnostních vazeb mezi USA a zeměmi střední a východní Evropy“. Od roku 2012 je prezidentem Aspen institutu v Praze a v září 2015 se stal výkonným ředitelem Knihovny Václava Havla.

Také Ivan Gabal má za sebou početnou řádku funkcí, jak to ostatně odpovídá jeho politickému profilu: velký příznivec amerického a západního vraždění všude po světě (Afghánistán, Irák, Lybie), vytrvalý upozorňovatel na nebezpeční „ruské agrese“a „přítel Evropy“, což v dnešním orwellovském newspeaku znamená nepřítel samostatnosti a svébytnosti evropských národů, a samozřejmě nutností je plná oddanost, respektive slouhovství zaoceánskému partneru „Evropy“, Spojeným státům, tedy kmenový člen klubu mužů a žen, kteří se spolu pravidelně scházejí na bombastických schůzích, poklepávají se na ramena a s naprostým klidem přihlížejí, jak Evropa umírá a vymírá.

Gabal stejně jako Žantovský spoluzakládal OF, pak řídil Oddělení politických analýz spadající pod úřad prezidenta a od roku 1994 řídí dvě společnosti zaměřené na sociologickou analýzu, GAC spol. s.r.o. a Gabal Analysis and Consulting, které „zrealizovaly množství unikátních projektů v oblasti bezpečnosti a obrany, etnicity, vzdělání, regionálního rozvoje, životního prostředí, NATO a EU“.

V únoru 2015 Gabal jako poslanec obvinil ruskou ambasádu z vměšování do vnitřních záležitostí ČR a vystoupil s požadavkem na snížení počtu členů ruské ambasády. Aktuálně se zabývá zvyšováním „bezpečnosti“ ČR a bojem  proti „proruské propagandě“, což je označení, které Gabal používá pro všechny svobodně píšící Čechy, kteří nešíří americkou propagandu.

Luděk Toman

Podobné příspěvky

Žabka otevřela první prodejnu na nádraží

Jaroslav Hauer

Národní galerie v Praze po změně vedení

Petr Ondrášek

Je otázkou času, kdy čeští politici umožní ČNB kvantitativní uvolňování

Afri