Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Historie Reportáže Zprávy Pražského magazínu

Smíření na Bílé hoře k 400. výročí neslavné bitvy

Pohled na mohylu na Bílé hoře

V předvečer výročí bitvy na Bílé hoře se uskutečnilo malé smíření mezi katolíky a protestanty. Na návrší Bílé hory se v sobotu 7. 11. sešli zástupci církví, za katolíky provinciál řádu františkánů Jakub František Sadílek a za protestanty pastor Křesťanských společenství Petr Kácha a vzájemně se omluvili za násilí předchůdců ve víře a vyjádřili si odpuštění a smíření.

Petr Kácha a Jakub F.Sadílek (2)
Petr Kácha a Jakub F.Sadílek (2)
Petr Kácha a Jakub F.Sadílek
Petr Kácha a Jakub F.Sadílek

Tato akce byla součástí připravované Iniciativy smíření 2020, která se z důvodů vládních nařízení nemohla v daném termínu uskutečnit a byla přesunuta na jaro 2021. Jejím cílem je shromáždit na Bílou horu 100 katolických kněží a 100 protestantských pastorů, kteří by společně s dalšími křesťany vyznali zlo, které se v minulosti stalo, odpustili si navzájem a prohlásili, že křesťané spolu nadále chtějí žít ve vzájemné úctě. Tato deklarace neřeší teologické rozdíly, které mezi církvemi zůstávají, ale přiznává se k vinám a selháním z minulosti a nastavuje novou kulturu vzájemných vztahů.

Odpuštění je základem pro smíření a spolupráci“, říká David Loula, člen pořadatelského výboru. „Bez odpuštění se nevybuduje skutečná důvěra a přátelství. Smíření je důležitou součástí našich životů, protože není možné, aby nedošlo k nedorozuměním a zraněním. A někdy se staré křivdy a bolesti předávají z generace na generaci. Tak se stalo, že i dnes prožíváme bolest, když si připomínáme například mnichovskou zradu. Existuje něco jako kolektivní historická paměť. A u Bílé hory je tomu podobně. Uzdravení národního zranění začíná u přiznání vin a prosby o odpuštění.

Nově postavený kříž smíření v Aleji Českých exulantů na Bílé hoře
Nově postavený kříž smíření v Aleji Českých exulantů na Bílé hoře

A protože se zde jednalo v první fázi o náboženskou válku, mají toto uzdravení v rukách především křesťané vyznání katolického, ale i protestantského,“ pokračuje David Loula.

Pořadatelé doufají, že se Iniciativu smíření podaří uskutečnit v plném rozsahu na jaře 2021, tedy v mezidobí mezi dvěma velkými výročími – bitvou na Bílé hoře a 400. výročím popravy představitelů českých stavů, které si budeme připomínat 21. 6. 2021.

David Loula , www.iniciativasmireni2020.cz , info@iniciativasmireni.cz

Fotografie nad textem: Pohled na mohylu na Bílé hoře

Fotografie Kácha – Sadílek © Martin Kunesch, ostatní © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Pražské hvězdárny a planetárium po 40 letech v novém

Redakce

Trojská botanická zahrada slaví 50. narozeniny

Jaroslav Hauer

Charitativní galavečer nadačního fondu „Naděje Cabo Verde” pořádá modelka Monica Sofia ze svých vlastních prostředků

Jaroslav Hauer