Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z domova

Benzín je v Česku nejdražší od roku 2014

ropovod Družba

Cena ropy Brent dnes ráno středoevropského přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od 17. října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodraží benzín i naftu českým motoristům.  

Benzín je v Česku nejdražší od roku 2014, ropa dnes poprvé za tři roky vylétla nad 80 dolarů za barel  

Benzín tak včera vystoupal na cenu 33,95 koruny za litr. Je tak nejdražší od 10. prosince 2014. Čerpací stanice zdražují benzín ještě nad rámec zdražení ropy, jelikož se hojí po pandemické krizi a snaží se vézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné.  

Nafta nyní stojí 31,90 koruny za litr a je tak nejdražší od 30. ledna 2020. To ale pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo. 

Lukas Kovanda, ekonomRopa zdražuje z podstatné části kvůli rekordně dramatickému zdražování jiných energií, například plynu v EU (viz graf níže). Částečně totiž ropa může plyn zastoupit. Například topná nafta se v průmyslu využívá tím intenzivněji, čím dražší je plyn. Tím ovšem stoupá sháňka po ní, tedy její cena, tudíž cena ropy.  Zdražující ropa, a tedy růst cen pohonných hmot umocní inflační tlaky, které nyní svírají i českou ekonomiku.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Podobné příspěvky

Tuzemská debata o regulace hazardu je typická mnohostí názorů

Afri

Množství jedovatých návnad i otrav je vysoké

Afri

Na dovolenou v Českém Krumlově týden sotva stačí

Afri